Vláda neslyšela a nekonala, říká Středula o důvodech stávky úředníků. Chce, aby se inflace zohlednila ve mzdách, mnoho občanů je ve složité situaci

S předsedou ČMKOS Josefem Středulou jsme hovořili o jeho kandidatuře na Hrad, o propadu levice v posledních sněmovních volbách, o všech třech polistopadových prezidentech anebo o tom, proč odbory vyhlásily na úřadech práce stávkovou pohotovost. „Pokud chceme soudržnost ve společnosti, tak se pro ni musí reálně něco udělat. A pokud vláda hovoří o sociálním smíru, čehož si vážím, tak toho rozhodně nejde dosáhnout pouhými slovy,“ říká.

Kdy bude jasno o tom, zda budete kandidovat na prezidenta?

Je to jednoduché. Sice to může znít až ikonicky, avšak v České republice se někdo může stát kandidátem na prezidenta teprve ve chvíli, kdy naplní jednu ze tří zákonných podmínek: buď má dostatečný podpis poslanců, kteří ho nominují, nebo má podpisy senátorů, anebo sesbírá padesát tisíc podpisů občanů.

A já si neumím představit, že bych – pokud se rozhodnu kandidovat – šel cestou podpisů členů Parlamentu České republiky. Takže pokud se rozhodnu kandidovat, budu se ucházet o podporu občanů. To znamená, že bych šel do voleb jako občanský kandidát, který posbíral padesát tisíc a více podpisů pod svoji kandidaturu.

Padesát tisíc podpisů nesesbíráte za týden nebo dva, takže pokud byste šel touto cestou, musím se zeptat, kdy se případně začnou podpisy pod vaši kandidaturu sbírat?

Stala se mi taková zvláštnost: v pátek jsem byl opět zvolen za předsedu ČMKOS, v sobotu skončil náš sjezd a už v neděli jsem se dozvěděl, že někdo sbírá podpisy pod moji kandidaturu. Využil jsem této iniciativy a ve čtvrtek odpoledne jsem se sešel s jejím autorem. Jmenuje se Lukáš Ulrich, následně jsem zjistil, že je to učitel dějepisu a společenských věd, a také člen odborů. A dohodli jsme se, že se podíváme na jím navrženou petici, upravili jsme ji tak, aby byla v souladu se zákonem a dohodli jsme se, že ji oba zveřejníme. Což se také stalo.

Jedním z předpokladů úspěšné kandidatury na Hrad je, že vás neznají lidé pouze ve velkých městech, v Praze, Brně nebo Ostravě, ale také snad v každé odlehlé vesnici, třeba v Beskydech nebo v Orlickém podhůří. Jak toho chcete docílit?

Poradit se s lidmi, kteří jsou v tomto chytřejší než já. Musím vytvořit tým lidí, kteří se v tom orientují, mají s tím zkušenosti a třeba už na něčem podobném pracovali. To znamená, že pokud bych si na otázku „Jdeš do toho Středulo?“ odpověděl kladně, musím ihned oslovit lidi, kteří o těchto věcech vědí víc než já.

Takže pokud ještě není jasno o tom, zda budete kandidovat, horko těžko mi asi řeknete, jak bude vypadat vaše kampaň a zda se případně chystáte objíždět Českou republiku…

Ale tak součástí práce odborového předáka je objíždět lidi ve firmách a dalších subjektech, kde jsou odboráři, a to napříč celou republikou. Je to moje celoživotní práce – roky jezdím po České republice a mluvím s lidmi. A to mnohdy nikoli tam, kde je vše skvělé, ale naopak, většinou jezdím tam, kde se vyskytují nějaké problémy.

Zrovna přespříští týden jedu třeba do Sokolovské uhelné, která je známá nejen tím, že tam byla zastavena firma, která vyráběla mimo jiné svítiplyn, a přibližně 900 lidí tak přišlo o práci, zároveň tam je také uhelný důl, který bude v nejbližších letech procházet nějakými změnami. Jednoduše řečeno: Středula musí bez ohledu na kandidaturu na prezidenta po České republice neustále cestovat.

Takže já budu tak jako tak pokračovat v tom, co umím a dovedu. A zda to bude součást práce odborového předáka, anebo součást práce člověka, který se může stát kandidátem na prezidenta, se teprve uvidí. V každém případě v tomto to pro mě zase tak velký rozdíl nebude. Zrovna tak se roky pohybuji ve vnějším prostoru, tedy nejen mezi odboráři.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem bude podle Josefa Středuly nadcházející prezidentská volba jiná oproti těm předešlým?
  • Byla podpora ze strany Miloše Zemana předem domluvená?
  • Jak Josef Středula hodnotí prezidenty Havla, Klause a Zemana?
  • Co budou odbory požadovat po vládě na schůzce 25. května?
sinfin.digital