Jsem připraven rezignovat, řekl Prymula. Rozhodne Zeman

Ministr zdravotnictví Roman Prymula v Otázkách Václava Moravce v neděli řekl, že je připravený rezignovat. Podle něj musí mít ale premiér nástupce, kterému Prymula resort předá. Platí tedy stále to, co jsme napsali už v pátek: vše záleží na postupu prezidenta Miloše Zemana, který se má s kandidátem na ministra zdravotnictví sejít v úterý. Otázka z ní: co když se mu nebude z jakéhokoli důvodu zamlouvat?

Pohybujeme s rámci spekulací, avšak s ohledem na boj s koronavirem a stále prudce stoupající křivkou pozitivně testovaných je třeba říct, že pokud dneska nějaké ministerstvo potřebuje plnohodnotné a akceschopné vedení, je to právě ministerstvo zdravotnictví. A Miloš Zeman zatím jasně neřekl, že přijme návrh na odvolání Romana Prymuly, ten zase prohlásil, že je sice připravený rezignovat, avšak teprve tehdy, až to bude mít komu předat.

Zkrátka řečeno: pokud prezident nebude souhlasit se jménem nového ministra, Prymula zůstane. Skoro se nechce věřit, že by svůj postup nekoordinoval s Hradem. Ostatně Prymula v Otázkách Václava Moravce přiznal, že v posledních dnech hovořil s kancléřem prezidenta Vratislavem Mynářem. V každém případě platí, že moudřejší budeme v úterý, kdy se má uskutečnit schůzka Miloše Zemana s náhradníkem Romana Prymuly. Podle všeho jím má být náměstek Fakultní nemocnice Brno Jan Blatný.

Tato země není naše. Je Zemana a ten ji má jako hračku. Co na to Babiš?

Prymula sice přiznal, že je připraven v boji s koronavirem i v budoucnu pomoct, nabídku premiéra působit v rámci expertní skupiny epidemiologů při vládě ale odmítl. „Cítím určitou povinnost vůči tomu, co nás ještě čeká. Chtěl bych pomoci - na druhou stranu, nevím, jestli jsem schopen jít do nějaké další vládní funkce. Chtěl bych pomoci jako osoba nezávislá, jako expert,“ vysvětlil Prymula s tím, že se s premiérem uvidí ještě dnes.

Pokud jde o středeční schůzku s předsedou poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem, o jejímž konání informovalo páteční vydání deníku Blesk, Prymula přiznal, že byl lehce v šoku, co všechno se kolem ní mediálně a politicky rozehrálo. Schůzku označil za absurdní, a poučen tím, co vše způsobila, přiznal, že by na ní už nešel. Opět se za to nicméně omluvil.

S Václavem Moravcem řešili také samotnou pandemii koronaviru. Prymula nepochybuje o prodloužení nouzového stavu minimálně o další měsíc. A pokud už v úterý nepřijde odezva na stávající restriktivní opatření, tj. aspoň náznak poklesu nově pozitivně testovaných, vláda bude muset – tvrdí Prymula – přijít s další sadou restriktivních opatření. „Pokud nevidíme odezvu na dosavadní opatření, znamená to, že nejsou dodržována,“ povzdychl si mimo jiné ministr zdravotnictví.

SDÍLET
sinfin.digital