„Karty, které nechcete použít.“ Řidičům přijde návod, jak správně postupovat při dopravní nehodě

Začátkem října dorazí do téměř dvou milionů schránek v ČR obálka od České kanceláře pojistitelů, Policie ČR a BESIP s tzv. Kartou řidiče. Jde o preventivní akci, která má řidičům ukázat správný postup v případě dopravní nehody.

První vlnu úspěšné kampaně představila Česká kancelář pojistitelů ve spolupráci s BESIP a Policií ČR už loni v květnu. Teď přichází její pokračování, které si klade za cíl ještě více zvýšit povědomí o zbytečných nehodách a informovat o lince pomoci řidičům 1224.

„Naším záměrem je pokračovat v kampani, v níž připomínáme všem řidičům čtyři základní kroky, které je potřeba dodržet, abychom předešli zbytečným nehodám,“ uvedl Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů. „V první fázi jsme připravili Kartu řidiče s přehledným a jednoduchým návodem, kterou by měl mít každý ve svém vozidle. Máme na ni velice pozitivní ohlasy. Z průzkumu nám vychází, že téměř 70 % řidičů považuje Kartu řidiče za velmi přínosnou,“ dodal. 

Česká kancelář pojistitelů ji proto hodlá rozesílat přímo do 1 800 000 domácností v Česku. Po 200 kusech dostane také každá autoškola v republice, distribuovat ji budou elektronicky i pojišťovny a STK. „Zároveň nás také velice těší, že Linka pomoci řidičům – 1224 je v současné nejznámější asistenční službou v ČR,“ řekl Matoušek.

Pro letošní rok vychází kampaň nejen z údajů týkajících se sekundárních autonehod a jejich dopadu na životy lidí, ale také z výsledků průzkumu veřejného mínění s důrazem na nízkou znalost správného postupu při dopravních nehodách.

„Sekundární nehody vznikají v důsledku jiné mimořádné události. Tzn. například když dojde k nějaké dopravní nehodě a v jejím bezprostředním okolí se stane další dopravní nehoda,“ řekl pro Seznamzpravy.cz šéf dopravní policie Jiří Zlý.

Z aktuálního průzkumu veřejného mínění vyplývá, že znalost správného postupu při dopravní nehodě je stále nízká, pohybuje se jen okolo 23 %, přestože až 77 % řidičů tvrdí, že ví, jak správně postupovat v případě autonehody. Většina dotazovaných se ale také domnívá, že právě znalost správného postupu dokáže zabránit sekundárním nehodám.

Z průzkumu chování řidičů také vychází, že jen 32 % řidičů si jako první krok obleče reflexní vestu, 44 % neví, do jaké vzdálenosti umístit trojúhelník a 35 % řidičů by místo odstupu od vozu za svodidla zůstalo na silnici, aby upozornili projíždějící auta.

Podobným směrem jako nejnovější „Karta, kterou nechcete použít“ jsou zaměřeny i další kampaně. „V současné době je rozjetý projekt k mladým, začínajícím řidičům. Jmenuje se to Start Driving a jeho cílem je nejen prohloubit znalosti ovládání vozidla v krizových situacích, ale také doplnit různé teoretické znalosti, které se v autoškolách nenaučí,“ pokračuje Zlý. „Například to, jak se má řidič chovat v případě zastavování vozidlem Policie ČR, nebo jak reagovat v případě, kdy dojde k mimořádné události, jako je dopravní nehoda.“

Od roku 2009 mírně stoupá počet dopravních nehod. Stále však nejde ani o polovinu hodnoty z roku 1999. Optimističtější je pak statistika úmrtí při dopravních nehodách. Zatímco na začátku milénia na silnicích zemřelo 1486 lidí, loni to bylo 618. Při nehodě je tak v současné době pravděpodobnost 0,57 %, že při ní někdo zemře. Do první poloviny devadesátých let přitom tato šance dlouhodobě přesahovala jedno procento.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital