Kaucký bude novým šéfem Úřadu pro ochranu osobních údajů

Renomovaný právník a kariérní úředník Jiří Kaucký bude novým šéfem Úřadu pro ochranu osobních údajů. Senátoři mu dnes v tajné volbě dali 34 hlasů, jeho protikandidát, stávající místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš dostal 22 hlasů. Funkční období končící předsedkyně Ivany Janů skončí příští týden. Kaucký se formálně stane šéfem po jmenování prezidentem republiky, informuje Ekonomický deník, kde následující text vyšel.

Právník a dlouholetý úředník ministerstva vnitra Jiří Kaucký, který byl do jara letošního roku i státním tajemníkem na „vnitru“ byl zvolen senátory za nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů. V tajné volbě v horní komoře parlamentu získal 34 hlasů, jeho protikandidát a dosavadní místopředseda Úřadu pro ochranu osobních údajů získal 22 hlasů. 2 senátorské hlasy byly neplatné a 1 člen horní komory se zdržel.

Do funkce bude jmenován prezidentem republiky, kdy se tak stane, není dosud jisté. Jisté je však to, že mandát stávající předsedkyně Ivany Janů končí příští týden. Proto lze očekávat, že prezidentské jmenování bude v příštím týdnu.

Jiří Kaucký byl zvolen předsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů i přes masivní negativní kampaň některých médií. V Ekonomickém deníku v době osočující kampaně v obsáhlém rozhovoru představil své plány, jak by měl úřad fungovat. Jeho vizí je, že „Stát nemá shromažďovat údaje, které nejsou pro plnění jeho legitimních úkolů potřeba a mít je jenom tak dlouho, jak dlouho je potřebuje.“ To ostatně zopakoval i v kandidátské řeči před senátorkami a senátory. Úřad by se měl pod jeho vedením daleko více zaměřit na prevenci a osvětu.

„Pokud Úřad bude jen říkat, to je špatně a nebude říkat, jak to napravit, tak se moc daleko nedostane. Moje vize je zejména v tom, že zákonodárcům bych pomáhal najít řešení, které není tak invazivní. Hodně ochránců soukromí to, co teď říkám, odmítne jako aktivismus. Ale to není aktivismus. Mým cílem je chránit soukromí a je jedno, jak se k tomu cíli dostanu, pokud to bude legální. Pokud budu jenom dělat hrdinu a říkat, je to špatně, je to špatně, je to špatně, tak oni stejně schválí to, co potřebují, a my se budeme moct chlubit, že jsme říkali, že je to špatně. Fajn, ale tím ničemu nepomůžeme,“ řekl v jedné z odpovědí nově zvolený předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů.

„Celé to chápu jako volební kampaň. Poněkud nečekaně tvrdou, ale stále „jen“ volební kampaň. Pokud budu jmenován, chci spolupracovat na edukaci v ochraně soukromí se všemi médii bez ohledu na to, co se teď kde píše,“ uvedl k dotazu na mediální lynč Kaucký.

Celý rozhovor najdete v odkazu:

Stát má shromažďovat informace o občanech jen po nezbytně nutnou dobu, říká kandidát na šéfa ochránců osobních údajů Kaucký

SDÍLET
sinfin.digital