Kaucký bude novým šéfem Úřadu pro ochranu osobních údajů

Ekonomický deník

Jiří Reichl

Renomovaný právník a kariérní úředník Jiří Kaucký bude novým šéfem Úřadu pro ochranu osobních údajů. Senátoři mu dnes v tajné volbě dali 34 hlasů, jeho protikandidát, stávající místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš dostal 22 hlasů. Funkční období končící předsedkyně Ivany Janů skončí příští týden. Kaucký se formálně stane šéfem po jmenování prezidentem republiky, informuje Ekonomický deník, kde následující text vyšel.

Právník a dlouholetý úředník ministerstva vnitra Jiří Kaucký, který byl do jara letošního roku i státním tajemníkem na „vnitru“ byl zvolen senátory za nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů. V tajné volbě v horní komoře parlamentu získal 34 hlasů, jeho protikandidát a dosavadní místopředseda Úřadu pro ochranu osobních údajů získal 22 hlasů. 2 senátorské hlasy byly neplatné a 1 člen horní komory se zdržel.

Do funkce bude jmenován prezidentem republiky, kdy se tak stane, není dosud jisté. Jisté je však to, že mandát stávající předsedkyně Ivany Janů končí příští týden. Proto lze očekávat, že prezidentské jmenování bude v příštím týdnu.

Jiří Kaucký byl zvolen předsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů i přes masivní negativní kampaň některých médií. V Ekonomickém deníku v době osočující kampaně v obsáhlém rozhovoru představil své plány, jak by měl úřad fungovat. Jeho vizí je, že „Stát nemá shromažďovat údaje, které nejsou pro plnění jeho legitimních úkolů potřeba a mít je jenom tak dlouho, jak dlouho je potřebuje.“ To ostatně zopakoval i v kandidátské řeči před senátorkami a senátory. Úřad by se měl pod jeho vedením daleko více zaměřit na prevenci a osvětu.

sinfin.digital