Kauza Afghánistán: Stíhaní jsou jen důstojníci, kteří na misi nebyli. Problém může mít i Opata

HalfPageAd-1

Jan Hrbáček, Ekonomický deník

07. 08. 2019 • 17:34

Vojenská policie kvůli násilnému incidentu v Afghánistánu před třemi týdny „sebrala“ a vyslechla i šest účastníků vojenské mise, při které zemřel po zákeřném útoku afghánského vojáka český psovod Tomáš Procházka. Ani jednoho z přímých účastníků mise ale detektivové nestíhají. Na místě incidentu odebrali stěry kvůli DNA. K údajným viníkům smrti afghánského vojáka se chtějí dostat mimo jiné za pomoci zabavených komunikačních prostředků. Detektivové zatím obvinili čtyři vysoké důstojníky, spadající pod Generální štáb české armády, kteří na misi nesloužili, ale měli mít přístup k informacím o vyšetřování. V armádních kruzích se silně spekuluje o tom, zda se vyšetřování nedotkne i náčelníka Generálního štábu Aleše Opaty, informuje Ekonomický deník.

Mobile-rectangle-3

Vojenská policie před třemi týdny zasahovala kvůli loňskému úmrtí afghánského vojáka. Zásah proběhl v Praze na Generálním štábu, ale i mezi vojáky prostějovské 601. skupiny speciálních sil. Pro některé z nich si detektivové přišli do kasáren. Další pak policisté zadrželi a předvedli „k podání vysvětlení“ mimo vojenské objekty mezi civilisty. Podle informací Ekonomického deníku Vojenská policie takto zadržela šest armádních specialistů. Mezi nimi i velícího důstojníka z afghánské mise, při které měl zemřít před hlavní zbraně tamního vojáka Vahidulláha Chána český psovod Tomáš Procházka. Jeho kolegu pak Chán těžce postřelil.

Po šťáře na Generálním štábu před třemi týdny detektivové obvinili „dosud jen“ čtyři vysoké důstojníky, v čele s šéfem Ředitelství speciálních sil Pavlem Kolářem. Ten měl dokonce na Vojenské policii strávit noc.

Vyjma generála Koláře mají být podle zjištění Ekonomického deníku obviněni dva zpravodajci speciálních sil (nikoli Vojenského zpravodajství) a právník z ředitelství speciálních sil. Všichni se měli seznámit se závěry vyšetřování smrti Vahidulláha Chána, a podle státního zástupce Michala Muravského neoznámili závažná zjištění o cizím zavinění jeho skonu orgánům činným v trestním řízení.

Pokračování textu na stránkách Ekonomického deníku >>>

SDÍLET

Billboard-bottom-1