Kauza obřích restitucí na Slapech: Chybí originál klíčového dokumentu, pozemkový úřad ho nikdy neviděl

Na konci října se má na soudu Praha-západ odehrát mimořádně zajímavé líčení. V kauze, které jsme se věnovali na INFO.CZ už v minulém týdnu, jde o restituce lukrativních pozemků v hodnotě stovek milionů korun u Slapské přehrady. Restituenti se zaštiťují dokumentem o uplatnění restitučního nároku z roku 1993. Jeho originál ale nikdo nikdy neviděl. Státní pozemkový úřad navíc tvrdí, že tento dokument, od něhož se odvíjí značná část restitučních nároků, nikdy nepřevzal. Na pozemky dědičky nemají v žádném případě nárok, tvrdí pozemkový úřad.

Potomci statkářů Václava a Marie Adámkových se už léta snaží zrestituovat obrovské pozemky na vltavském polostrově Ždáň na Slapské přehradě. V části svých nároků už byli úspěšní, v roce 1992 podali restituční nárok řádně a včas a Státní pozemkový ústav jim se soudy vyhověl. Nyní se ale odehrává druhé kolo právní bitvy. Vnučky statkářů Jana Bártová a Pavla Imrichovičová nyní míří vůči lidem, kteří si na pozemcích na Slapech, nabytých v dobré vůli, zakoupili nemovitosti a nyní o ně mohou přijít. Případ od počátku provází řada pochybností, zda jde o skutečně legitimní nárok restituentů nebo naopak o pokus o podvod.

Ždáň na Slapské přehradě je jednou z nejžádanějších lokalit v České republice. Po roce 1990 si tu koupila kousek břehu s výhledy na přehradu a protější břehy řada lidí. Noví majitelé žili dlouhé roky v přesvědčení, že v dobré víře nakoupené pozemky od družstva, které zde mělo od šedesátých let rekreační zařízení, jsou definitivně jejich. Po roce 2000 byly ale pozemky i s nemovitostmi některým vlastníkům odebrány kvůli restitučním požadavkům dcery statkářů Adámkových Mileny Mítové (zemřela v roce 2004) a vnuček od sestry Mítové – Jany Bártová a Pavly Imrichovičové. V soudním sporu s potomky rodiny Adámkových prohrál „porevoluční“ a pozdější prodejce pozemků – Družstvo pro rekreační bydlení, přezývané DRB.

Obří podvod, nebo oprávněný restituční nárok? Na Slapech jde o pozemky za stamiliony

sinfin.digital