Kdo do čela ČSSD? Chovanec v průzkumu porazil Hamáčka i Zimolu. A koalice ANO s ČSSD má zelenou

08. 02. 2018 • 08:13

Blíží se sjezd ČSSD, kde si strana vybere 18. února nové vedení. Na nového předsedu přitom čeká důležité rozhodnutí, zda se pokusí znovu vstoupit do koalice s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO, nebo zůstat v opozici. Z průzkumu agentury Phoenix Research vyplývá, že obnovení koalice by si přálo více lidí, než kolik stojí proti. Lidé už se ovšem neshodnou na tom, kdo by se měl stát novým lídrem sociálních demokratů.

 
 

Při otázce na to, kdo by byl vhodným lídrem ČSSD do příštích let, se pak respondenti shodli nejvíce na Milanu Chovancovi. Toho by podle průzkumu rádo vidělo v čele 17 procent sympatizantů ČSSD a zároveň i 16 procent procent těch, kdo se mezi podporovatele ČSSD neřadí.

Chovanec má ale dva výrazné rivaly. Těsně za tím se umístil místopředseda Sněmovny Jan Hamáček, který získal podporu 14 procent podporovatelů strany. A hned po něm je bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola se 13procentní podporou.

Sympatizanti ČSSD by dále podporovali Miroslava Krejčíka s deseti procenty. Páté místo obsadil Antonín Staněk s osmi procenty. Seznam pak uzavírají Jan Jukl se čtyřmi a Romana Žatecká se dvěma procenty podpory. Takřka třetina z podporovatelů si ovšem nebyla schopna vybrat ani jednoho z kandidátů.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.