Kdo dosáhnul na úvěr z Covid Praha? Restaurace, hotely i bývalý estébák

Restaurace, hotely, firmy napojené na automobilový byznys. To jsou nejčastější typy podniků, které dosáhly na státem garantovanou půjčku v úvěrovém programu Covid Praha. Kromě nich se však státní podpora dostala i k subjektům o dost kontroverznějším. Například k vlivnému právníkovi s estébáckou minulostí Miroslavu Zamiškovi, který „proslul“ jako majitel jedné z největších černých staveb v srdci Šumavy.

Stát po počátečním váhání v prvních týdnech pandemie přišel se systémem úvěrových garancí, které měly za úkol napumpovat peníze zpět do nakřáplé ekonomiky. Jedním z programů byl i takzvaný Covid Praha: schéma zaměřené na malé a střední podniky metropole, které, zjednodušeně řečeno, musely kvůli epidemii zavřít krám. O tento program byl extrémní zájem, záruky za 1,4 miliardy korun se rozebraly během deseti minut – dost možná i proto, že kromě garance měli žadatelé nárok i na příspěvek na úroky v částce až milionu korun.

Celkem u Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), která program administrovala, se žádostí uspělo 257 firem a podnikatelů, INFO.CZ má jejich seznam nyní k dispozici. V naprosté většině případů se jedná o podniky, které byly pandemií koronaviru výrazně zasaženy: hospody, hotely, firmy napojené na automobilový byznys. Jenže mimo nich tam jsou i příjemci státní pomoci o dost kontroverznější – například právě známý pražský advokát s estébáckou minulostí Miroslav Zamiška.

Lesný: Kdyby stát Smartwings nepodpořil, tak by prodělal. Dopady bychom pocítili všichni

sinfin.digital