Kdo dosáhnul na úvěr z Covid Praha? Restaurace, hotely i bývalý estébák

Restaurace, hotely, firmy napojené na automobilový byznys. To jsou nejčastější typy podniků, které dosáhly na státem garantovanou půjčku v úvěrovém programu Covid Praha. Kromě nich se však státní podpora dostala i k subjektům o dost kontroverznějším. Například k vlivnému právníkovi s estébáckou minulostí Miroslavu Zamiškovi, který „proslul“ jako majitel jedné z největších černých staveb v srdci Šumavy.

Stát po počátečním váhání v prvních týdnech pandemie přišel se systémem úvěrových garancí, které měly za úkol napumpovat peníze zpět do nakřáplé ekonomiky. Jedním z programů byl i takzvaný Covid Praha: schéma zaměřené na malé a střední podniky metropole, které, zjednodušeně řečeno, musely kvůli epidemii zavřít krám. O tento program byl extrémní zájem, záruky za 1,4 miliardy korun se rozebraly během deseti minut – dost možná i proto, že kromě garance měli žadatelé nárok i na příspěvek na úroky v částce až milionu korun.

Celkem u Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), která program administrovala, se žádostí uspělo 257 firem a podnikatelů, INFO.CZ má jejich seznam nyní k dispozici. V naprosté většině případů se jedná o podniky, které byly pandemií koronaviru výrazně zasaženy: hospody, hotely, firmy napojené na automobilový byznys. Jenže mimo nich tam jsou i příjemci státní pomoci o dost kontroverznější – například právě známý pražský advokát s estébáckou minulostí Miroslav Zamiška.

Lesný: Kdyby stát Smartwings nepodpořil, tak by prodělal. Dopady bychom pocítili všichni

Rychlý postup u StB

Pravda, pro získání půjčky v programu Covid Praha je sice vypsáno mnoho kritérií, čisté lustrační osvědčení však mezi ně nepatří. I tak ale mezi některými pražskými politiky vyvolává pobouření fakt, že se státní podpora dostává k prominentům minulého režimu, zatímco na řadu jiných nezbylo. „Takové použití veřejných peněz, kvůli kterému se naše země zadluží za 500 miliard korun, považuji za absurdní výsměch obětem komunistického režimu. Ti živoří s minimálním důchodem nebo bez něj, zatímco lidé, kteří pracovali pro represivní složky, pobírají výsluhy a dokonce z veřejných peněz získávají mimořádné podpory,“ komentuje pražská radní a právnička Hana Kordová Marvanová podporu pro Miroslava Zamišku.

Zamiška u represivních složek skutečně figuroval. Do léta 1987 hlídal státní hranici na Prachaticku, poté byl přeložený do záloh komunistické rozvědky StB. Během dvou let, které zbývaly do sametové revoluce, se Zamiška vypracoval z podpraporčíka až na nadporučíka. Po listopadu 1989 pak krátce přešel k policii, aby nakonec zakotvil v advokacii – nyní působí v advokátní kanceláři Bakeš & partneři.

Estébácká minulost však není jediná kontroverze se Zamiškou spojená. Z bývalého aparátčíka se totiž stal i podnikatelem, který svůj byznys spjal se šumavským národním parkem – a především s Prášilskem, které před revolucí pomáhal hlídat. V samotných Prášilech vlastní Zamiška několik nemovitostí i pozemků, cesta k nim však byla občas pořádně hrbolatá. Jak komplexně popisuje týdeník Euro, před deseti lety Zamiška od města odkoupil rozsáhlé obecní pozemky. Zarážející byla cena – ta činila jen korunu za metr čtvereční. Podezřelý obchod – který tehdy za město uzavřel starosta, někdejší major pohraniční stráže a Zamiškův kumpán Mojmír Kabát, – vyšetřovala policie, ta nakonec konstatovala pro Prášily ztrátu asi 300 tisíc korun. 

Zamišku místní znají kromě nákupu velmi levných parcel i jako majitele „největší černé stavby v šumavském národním parku“ – takzvaného Relaxačního centra v Prášilech. Tento původně schválený projekt během stavby nakynul do dvojnásobných rozměrů, podnikatel nakonec po protestech aktivistů, místních i správy národního parku ustoupil, nechal sám obří budovu zbourat a postavit znovu – již podle původního plánu. Naposledy pak Zamiška místní provokoval rekonstrukcí místního sportoviště, kvůli němuž obyvatelé Prášil sepsali petici.

INFO.CZ kontaktovalo Zamišku s žádostí o potvrzení půjčky, právník nám do uzávěrky neodpověděl. Informaci odmítla komentovat i ČMZRB, která se odvolává na bankovní tajemství – navzdory tomu, že se jedná o veřejnou podporu. Podle seznamu příjemců, který má INFO.CZ k dispozici, získal Zamiška v programu Covid Praha půjčku za tři miliony korun, stát se na ní podílí garancí 2,4 miliony. 

SDÍLET
sinfin.digital