Sněmovní počty a vyhlídky: Kdo s kým může po volbách skládat vládu?

Prakticky není den, kdy by mediální prostor neplnily spekulace o tom, kdo s kým bude vládnout po podzimních volbách. Jistotu ale zatím máme jedinou: podoba příští vlády a její programové těžiště závisí na výsledku, o kterém půl roku dopředu nevíme nic. Neznamená to ovšem, že nemá smysl vývoj sledovat a uvažovat nad možnými scénáři. Jaké jsou momentálně základní varianty vývoje?

Na první pohled situace vypadá přehledně. Na jedné straně máme blok vládních stran, tedy hnutí ANO, ČSSD a KSČM s Okamurovou SPD v zádech. A proti němu opoziční „pětku“, tedy dvě předvolební aliance – středové spojení Pirátů a STAN a konzervativnější SPOLU složené z ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Jenomže zas tak jednoduché to nakonec být nemusí, a to nejen proto, že sociální demokraté by po tom všem, co s Andrejem Babišem ve vládě zažili, skoro jistě do společné koalice potřetí nešli. Pokud se tedy vůbec dostanou do sněmovny...

Zde je nástřel základních aritmetických většin, které samozřejmě budou vycházet z volebního výsledku jednotlivých stran a tedy z rozložení sil v příští sněmovně. Je jich šest, každá zásadně ovlivní nejen půdorys příští vlády, ale hlavně její programové těžiště a především stabilitu. První dvě varianty lze označit za základní, další dvě za odvozené, pátou za pikantní a šestou za politické zemětřesení.

1. ANO – KSČM – SPD

sinfin.digital