Klíšťata znovu ožívají. Nebezpečnou boreliózu lidé mnohdy neodhalí včas

Info.cz, ziz

S příchodem teplého počasí v přírodě ožívají i klíšťata. A hygienici  už začínají varovat před nemocemi, které přenášejí. V loňském roce počet klíšťat nakažených nebezpečnou boreliózou překvapivě poklesl, letos by se ale mohl vrátit na průměrných dvanáct procent. Hlavní riziko přitom spočívá v tom, že člověk nákazu včas neodhalí a s následky se pak může potýkat až do konce života.

Jaká nákaza hrozí od klíšťat?

Proti borelióze existuje účinná léčba pomocí antibiotik, proti encefalitidě zatím nebyl vyvinutý lék. Proti encefalitidě se však lze očkovat, zatímco proti borelióze nikoliv. Z průzkumů vyplývá, že je očkovaná asi pětina Čechů.

„Dá se říct, že už se naplno probudila. My už máme v laboratoři deset klíšťat k vyšetření. Je to vidět hlavně na zvířatech, protože ta klíšťata vychytávají jako první,“ říká pro INFO.CZ Miroslava Burýšková z laboratoře Protean, která klíšťata testuje na nákazu.

Letošní zima byla sice o něco studenější než ty předešlé, mrazy ale stejně nestačily na to, aby klíšťata vymrzla. „Dá se čekat, že jejich výskyt bude přibližně stejný jako v minulých letech,“ domnívá se Burýšková. Hlavní ohrožení představuje nákaza dvěma nemocemi: klíšťovou encefalitidou a boreliózou. Proti druhé jmenované se nedá očkovat. Špatně léčená přitom může člověku způsobit doživotní následky.

3346346:article:true:true:true

Počet klíšťat nakažených boreliózou by měl být i letos podobný jako v předešlých letech. „Počet mírně kolísá, u boreliózy je to ale přibližně dvanáct procent,“ říká Burýšková. „V loňském roce jsme zaznamenali překvapivě nízký výskyt. Byla to pouhá čtyři procenta. Ale naopak byl vyšší výskyt klíšťové encefalitidy,“ dodává.

sinfin.digital