Komunisté budou řešit prodloužení nouzového stavu, toleranci vlády a hlavně sebe

Na Andreje Babiše se tento týden valí komplikace z několika stran. Vláda i nadále prohrává boj s koronavirem – ministr zdravotnictví Jan Blatný, za kterého premiér údajně hledá náhradu a nemůže ji najít, ve čtvrtek dokonce přiznal, že opatření proti pandemii přestala fungovat –, ve středu navíc Ústavní soud zrušil některá ustanovení volebního zákona a aby toho nebylo málo, tak v pátek bude vedení KSČM řešit nejen prodloužení nouzového stavu, ale také toleranci vládě.

A je dost dobře možné, že v obojím zavelí k obratu. Komunisté potřebují před blížícími se volbami něco změnit, jinak jim hrozí porážka a pobyt mimo dolní komoru. Vyloučit ale nelze, že jim tak jako už několikrát vyjde Babiš opět vstříc. O co přesně jde? Nouzový stav aktuálně platí do 14. února, a pokud premiér nesplní, co KSČM už dříve požadovala, ruku pro jeho prodloužení podle našich informací komunističtí poslanci příští týden ve čtvrtek nezvednou. Jejich předseda Vojtěch Filip už dříve připomněl, že vláda doposud nepřijala žádná opatření, která by dovolila, aby se do škol vrátilo více žáků a aby se občanům umožnilo navštívit zimní střediska. Obojím KSČM podmiňovala prodloužení nouzového stavu ve druhé polovině ledna.

Tím to ale pro Babiše zdaleka nekončí. Komunistům se také nelíbí, že vláda vrátila pět miliard do rozpočtu ministerstva obrany. Což tvoří polovinu z částky, kterou resortu kabinet na nátlak komunistů vzal během prosincového schvalování rozpočtu na letošní rok. Podle našich informací komunisté ztrácejí s vládou trpělivost a zvažují vypovězení tolerančního patentu, což by v praxi znamenalo, že by se vláda ocitla v menšinovém postavení, a tedy bez možnosti ve sněmovně do voleb cokoli prosadit. Podle Stanislava Grospiče to nicméně nemusí hned znamenat hlasování o nedůvěře vládě.

„Nevím, jestli s takovým návrhem někdo na jednání výkonného výboru přijde. Když to bude řádně odůvodněno, nebudu s tím mít problém. Když to nebude řádně odůvodněno, nebudu to podporovat,“ uvedl pro iDnes.cz místopředseda komunistů. Všechny ty manévry ve vztahu k vládě i protiepidemickým opatřením souvisí ze všeho nejvíc se situací uvnitř strany, ostatně KSČM se nikterak netají tím, že jí při podpoře nouzového stavu nejde ani tak o potírání covidu-19, jako především o její vlastní požadavky a cíle. A ty zase souvisí s upadající podporou strany a blížícími se volbami.

K tomu všemu je třeba započítat nervozitu, jež souvisí s již několikrát odloženým sjezdem. Původně měl být loni na jaře, pak v prosinci, nyní je naplánován na druhou polovinu března, přičemž už teď lze odhadovat, že bude opět odložen. Přitom Vojtěch Filip slíbil, že odstoupí z pozice předsedy až na sjezdu, v danou chvíli tedy komunisté hledají způsob, jak před volbami navolit alespoň prozatímní nové vedení. Kromě sjezdu by tak mohl učinit snad pouze jejich ústřední výbor, i ten ale čítá necelou stovku lidí. Obavu, že se pod vedením Filipa ocitnou mimo sněmovnu a s tím související potřeba navolit nové vedení, nakonec možná odnese Babiš a jeho vláda. Protože ani Filip – byť v čele strany končí – se nemůže tvářit, že mu je členská základna strany ukradená.

sinfin.digital