„Komunistický esenbák vede silovou komisi. Díky ANO.“ Zvolení Ondráčka je podle opozice skandál

ČTK, pav

02. 03. 2018 • 14:23

Zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) hodnotí opoziční poslanci jako skandální a smutné. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že zvolení Ondráčka je dalším důkazem spolupráce hnutí ANO a KSČM. Podle předsedy Starostů Petra Gazdíka je Odráčkovo zvolení fackou české demokracii.

"Je to velmi smutná věc, když tu máme komunistu, který zasahoval proti demonstrantům, vůbec nijak tuto věc nereflektuje a máme ho v čele bezpečnostního orgánu Poslanecké sněmovny," komentoval před novináři Odráčkovo zvolení lidovec Marek Výborný. Fakt, že Ondráček bude předsedou komise, která dohlíží na činnost policie, je podle něj skandální.

S místopředsedkyní TOP 09 Pekarovou Adamovou shodně prohlásili, že zvolení Ondráčka je zvlášť smutné vzhledem k tomu, že letos uběhlo 70 let od komunistického puče.

Ondráčkovo zvolení prošlo o jeden hlas. Odpůrci upozorňovali zejména na to, že Ondráček v roce 1989 zasahoval při protirežimních demonstracích. Výsledek volby podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury dokládá spojenectví komunistů a hnutí ANO. "Odborník mlátička má funkci a Andrej Babiš a jeho vláda může v klidu makat," uvedl Stanjura. Pokládá za neuvěřitelné, že 64 poslanců z jiných klubů než KSČM "hlasovalo pro člověka, který s obuškem v ruce v roce 1989 bránil socialismus a komunistický režim".

Pro Ondráčka podle součtu hlasů zřejmě hlasovali také někteří poslanci hnutí ANO. "Je to další v řadě důkazů, že funguje koalice komunistů a hnutí ANO," řekla Pekarová Adamová novinářům. Na společné hlasování ANO a KSČM poukázali také přestavitelé STAN. "Komunistický esenbák vede silovou komisi. A to vše "díky" hlasům ANO," uvedl na twitteru místopředseda Starostů Vít Rakušan.

SDÍLET