Konec nadějí? Pelikán se odmítl zastat Kramného, který dostal 28 let za vraždu manželky a dcery

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nepodá stížnost ve prospěch Petra Kramného, který byl pravomocně odsouzen za vraždu své manželky a dcery v Egyptě k 28 letům vězení. „K podání stížnosti pro porušení zákona jsem v tomto případě neshledal důvody,“ řekl Pelikán deníku Právo.

K podání stížnosti proti rozsudku vyzval ministra spravedlnosti spolek Šalamoun. Vedou ho k tomu znalecké posudky, které mají vyvracet podezření, že Kramný zabíjel elektrickým proudem.  

Volební kalkulačka: Se kterým prezidentským kandidátem se nejvíce shodujete?

Zástupci spolku Šalamoun informace zveřejnili v úterý 5. září na tiskové konferenci ve Sněmovně, kde s nimi promluvili poslankyně Helena Válková (ANO), Jana Černochová (ODS) a poslanec Daniel Korte (TOP 09). „Neříkáme, že to nespáchal pan Kramný,“ uvedla tehdy Válková. Dodala ale, že by se případ měl znovu prošetřit.

Poslanci vyzvali ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), aby podal stížnost ve prospěch Kramného kvůli porušení zákona. To ale šéf spravedlnosti v sobotu v rozhovoru pro deník Právo odmítl. Podle Válkové se nabízí také možnost, že by Kramný požádal o obnovu řízení. Při tomto řízení by se musely nové posudky vzít v potaz.

Kramný byl odsouzen za to, že v roce 2013 na dovolené v egyptském hotelu zavraždil elektrickým proudem svou manželku a dceru. Kauza se nyní nachází u Ústavního soudu, kam Kramný podal ústavní stížnost.

Kramný vinu popírá. Byl odsouzen na základě nepřímých důkazů, které ale podle soudu tvoří ucelený řetězec, jehož články na sebe navazují a podporují se. Znalecké posudky přitom hrály zásadní roli.

Těla po převozu do Česka pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. Podle znaleckého posudku, který si nechala vypracovat obhajoba, byla nejpravděpodobnější příčinou smrti otrava. Soud si proto objednal revizní posudek, který se přiklonil k zásahu elektrickým proudem. Policie poté obvinila znalce Radka Matlacha a Igora Farkaše, jejichž expertizou se zaštiťovala obhajoba, z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital