S ohledem na Zemanovy proruské postoje dává jeho mlčení k Vrběticím smysl, říká politolog. V čem kauza nahrává Babišovi a proč se ČSSD střelila do vlastní nohy?

Ani ve středu během jmenování Jakuba Kulhánka novým ministrem zahraničí se prezident Miloš Zeman ani náznakem nevyjádřil ke kauze Vrbětice, která hýbe Českem a má celoevropský význam. Zeman, mimo jiné vrchní velitel ozbrojených sil, hodlá mlčet až do neděle, jak dříve avizoval. Podle politologa Lubomíra Kopečka to svou logiku má. „Vzhledem k proruským postojům Miloše Zemana strategie týden počkat, až trochu opadne největší vlna emocí kolem Vrbětic, dává smysl,“ uvedl v rozhovoru pro INFO.CZ.

A co od Zemanova nedělního vyjádření Kopeček očekává? „Nevím, s čím přesně přijde, ale čekal bych krátký projev, kde se Miloš Zeman zaměří na věci, které nelze zveřejnit,“ odpovídá a dodává: „Například proč od identifikace agentů GRU při Skripalově otrávení trvalo vyšetřování ještě několik let. A také to, že je dobré počkat se silnými závěry až na konec vyšetřování.“ 

Není bez zajímavosti, že v mezičase si Zeman na Hrad pozval policejního prezidenta Jana Švejdara, se kterým Vrbětice řešil. A druhý pozoruhodný moment: Andrej Babiš dnes na tiskové konferenci s novým ministrem zahraničí předeslal, že vláda už pošesté navrhne povýšení ředitele BIS Michala Koudelky do generálské hodnosti, čemuž Zeman opakovaně odmítá vyhovět a naopak usiluje o Koudelkův konec. Poznatky tajných služeb nyní vedly k rozkrytí ruské sabotážní akce ve Vrběticích a bude zajímavé sledovat, jak se to do vztahu prezidenta k BIS promítne.

Politické dopady kauzy jsme na INFO.CZ rozebírali i v úterním textu, kde politolog Ladislav Cabada mluví o tom, jak Babiš i v této situaci hraje o voliče a ČSSD riskuje fatální důsledky. Jak stejné téma vidí Kopeček? „Podle mne je celá kauza Vrbětice pro ANO důležitá hlavně proto, že zcela zastínila už řadu měsíců trvající debatu o vládním komunikačním i exekutivním nezvládání pandemie a fakticky ji minimálně na nějakou dobu ve veřejném prostoru úplně překryla. Důvěra ve vládu i premiéra byla kvůli dopadům pandemie dost poničená, teď se pozornost obrátila někam úplně jinam, což nenápadně pomáhá šancím na restart ANO s jinými volebními tématy.“

Babišův postup v celé záležitosti se dá podle Kopečka hodnotit různě. „Sice dělá komunikační chyby. Nicméně nevypadá to, že by jeho reakce na Vrbětice byla taková komunikační i faktická katastrofa z hlediska důvěryhodnosti u voličů, jako tomu bylo u pandemie,“ uvažuje politolog. Skeptičtější je ale v souvislosti se sociálními demokraty. „V kontextu před Vrběticemi vypadalo Hamáčkovo odstavení ministra zahraničí Tomáše Petříčka s jeho lidsko-právní agendou a kritickým vztahem k Rusku jako riskantní, ale možná sázka na kartu profilace strany čistě na tématech spojených se sociálním státem, a to při výběru ze samých špatných alternativ, kam vlastně dnes ČSSD směřovat.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč je postup sociálních demokratů fatálně špatný?
  • A proč je opozice v bezvýchodné situaci?
sinfin.digital