Libeňský most pražští zastupitelé zatím řešit nebudou. Vedení města čelí opoziční kritice

ČTK, adg

25. 01. 2018 • 14:20

Opozičním TOP 09 a ODS se nepodařilo zařadit na program jednání pražských zastupitelů materiál týkající se uzavřeného Libeňského mostu. Projednat chtěla opozice také stav ostatních pražských mostů, fungování Technické správy komunikací (TSK) nebo výstavbu trasy metra D. Ani jeden návrh nezískal podporu dostatečného počtu zastupitelů. Libeňský most byl kvůli havarijnímu stavu uzavřen v pátek v noci pro automobily a MHD. Praze vládne ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), kteří mají v 65členném zastupitelstvu většinu 33 hlasů.

„Situace v dopravě v Praze je nadmíru výtečná, zejména pro převozníky," řekl předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. Praha se podle něj zmítá v nepřehledných uzavírkách. Narážel tím na uzavření Libeňského mostu. „Je to nesrovnatelně důležitější než většina předložených bodů a je to záležitost prvořadého významu," řekl. Alexandra Udženija vytkla vedení města, že nezvládlo zavření mostu komunikačně a lidé bloudili.

Postoj koalice obhajoval předseda magistrátního výboru pro dopravu Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice). Výbor se prý usnesl, že bude požadovat zařazení materiálu na únorové jednání. "Budeme mít více materiálů a zastupitelstvo bude moci přijmout nějaké usnesení," řekl. Obdobně reagoval náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Zastupitel Filip Humplík (ODS) navrhl projednat také aktuální stav ostatních mostů. Bývalý primátor Tomáš Hudeček (bezp., dříve TOP 09) zase upozornil, že uzavření mostu hraje důležitou roli v bezpečnostních plánech města. "V krizových plánech je nyní hluché místo," řekl.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>> 

Poslanec a zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti) navrhl projednat výstavbu trasy metra D z Pankráce do Písnice. Alexander Bellu (ODS) zase fungování TSK. Návrhy zastupitelé do programu nezařadili.

Zastupitelé v mnoha hodinové diskusi přerušené více než hodinovou přestávkou kritizovali vedení města. „Navrhuji přejmenovat funkci pana Dolínka na radního pro průšvihy, havárie a uzavírky," řekl Ferjenčík. Hudeček k tomu následně připojil návrh označovat primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO) jako primátorku bez portfeje, radní pro infrastrukturu Jana Plamínková jako radní pro Slivenec a náměstkyni pro územní rozvoj Petru Kolínskou (SZ/Trojkoalice) náměstkyní pro stagnaci. V minulosti pak označil radního Libora Hadravu (ANO) za radního pro nebezpečnost.

SDÍLET