Lidi na facebooku posílali teplické prvňáky „do plynu“. Rasismus nejhrubšího zrna už řeší policie

Drsným rasistickým útokům musely na severu Čech čelit v posledních dnech teprve šestileté děti. Facebookoví diskutéři jedné stránky s nacionalistickým obsahem totiž třídu prvňáčků složenou především z dětí arabského a romského původu nešetřili, posílali je „do plynu“ a hrozili jim pistolí či granátem. Případem se na podnět Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Na vývoj upozornil deník Aktuálně.cz.

Jaký ohlas vyvolá jejich první společná školní fotografie, tušil jen málokdo. A přeci. Když byla fotografie žáků základní školy Plynárenská z Teplic zveřejněna v rámci seriálu Naši prvňáci Teplického Deníku, strhla se na internetu vlna nenávisti.

Jak upozorňuje iniciativa Hate Free, někteří diskutující si proti šestiletým dětem rozhodně nebrali servítky. „Třída plná teroristů,“ komentoval fotografii jeden z nich. „ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí,“ přizvukovali další. Nenávistné emaily dokonce chodily i ředitelce školy. 

Čechy rozčílily arabské děti v teplické škole. Šestileté žáky označují na facebooku za teroristy

„Je smutné, kam až nenávist a strach může lidi dohnat. Je smutné, že obětí nenávisti a strachu jsou právě ti nejslabší z nás – děti,“ reagoval na smršť nenávistných komentářů pro Hate Free Mohamed Ghaleb, člen školské rady. „Myslím, že bychom se měli učit od těchto dětí, které překonaly své odlišnosti a dokázaly, že se i přes ně mohou spolu bavit, navázat přátelství a najít společnou cestu a řeč,“ dodal.

Příspěvky diskutujících se mezitím začala zabývat policie. „Na základě vámi zaslané informace celou věc prošetříme,“ uvedl pro server Aktualne.cz mluvčí teplických policistů Daniel Vítek.

Nejde přitom o ojedinělý případ. Jak server INFO.CZ informoval, v podobném případu, který jde nyní před soud, facebookový diskutér Aleš Rozsíval v totožném duchu na sociální síti vyhrožoval romskému zpěvákovi Radkovi Bangovi alias Gypsimu.cz. Státní zástupce jej obžaloval z hanobení národa, rasy, etnické či jiné skupiny osob, násilí proti skupině obyvatelů či jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině osob a projevu sympatií k hnutí směřujícím k potlačení práv a svobod člověka. Za to může skončit až na tři roky za mřížemi.

SDÍLET
sinfin.digital