Likvidaci firem skrze zajišťovací příkazy bude řešit vláda. Chce grilovat možnou Babišovu ministryni

ČTK, lup

Vláda se dnes vrátí ke sporu o používání zajišťovacích příkazů daňovou správou. Na žádost ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který před volbami jako lídr ČSSD požadoval odstoupení šéfa daňové správy Marina Janečka a náměstkyně Aleny Schillerové, by oba dnes měli přijít do Strakovy akademie využívání tohoto nástroje osvětlit.

Zaorálek před volbami odkazoval na podezření, že příkazy daňová správa používá k likvidaci firem, a to v zájmu holdingu Agrofert, který do února Babiš vlastnil. Na praktiku upozornily mimo jiné neověřené tajné nahrávky šéfa hnutí ANO, který mluví o "nepohodlné" firmě FAU a o tom, jak na ni úřady, které měl v tom čase pod kontrolou, "zaklekly".

O Schillerové se spekuluje jako o nové ministryni financí v menšinové vládě, kterou staví šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Masakr v Texasu nepřežilo 26 lidí. Mladý útočník neměl slitování ani s dětmi, šestiletý kluk bojuje o život

Zajišťovací příkazy jsou jedním z témat, ve kterých se před volbami ostře střetli ministři za ČSSd a ANO. Zaorálek v předvolebním týdnu řekl, že chce vyzvat vládu k odvolání Janečka a Schillerové kvůli údajnému zneužití zajišťovacích příkazů k likvidaci firem. Pilný to označil za předvolební kampaň a požádal o prověření reportáží kvůli podezření z šíření dezinformací.

3758038:article:true:true:true

"Ministerstvo financí musí věci vyšetřit, není možné to zamést pod koberec," uvedl Zaorálek. Zopakoval, že zajišťovacípříkazy mohou být zneužívány. "Možná tu probíhá praxe, která je nebezpečná, byla by ohrožením právního státu. Pokud úředníci někoho popraví a pak na to nejsou důkazy, tím může vzniknout i škoda státu," uvedl.

Ministr financí Ivan Pilný zdůraznil, že na dřívějším zasedání kabinetu návrh na odvolání Janečka a Schillerové nepadl. "Přesto, že výroky ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na adresu ministerstva financí považuji za neopodstatněné, jsou zástupci resortu financí připraveni všechny aspekty nástrojů nezbytných pro řádný výběr daní panu ministrovi opakovaně vysvětlit," uvedl. Věří, že "nejpozději ve stejném termínu se vyjádří ministerstvo vnitra, zda opakování hrubých dezinformací čelním představitelem vlády nenaplňuje charakter hybridní hrozby".

SDÍLET
sinfin.digital