Lipovská a spol. opět pod tlakem. Odvolání dozorčí komise Rady ČT bylo nezákonné, tvrdí další analýza

Týdeník Respekt den před úterním jednáním sněmovního volebního výboru přišel s tím, že po Senátu také legislativní odbor sněmovny tvrdí, že odvolání dozorčí komise Rady ČT neproběhlo v souladu se zákonem. Radní v čele s Hanou Lipovskou, která odvolání dozorčí komise navrhla, svůj krok totiž neodůvodnili, navíc dozorčí komisi odvolali jako celek. Celá anabáze tak dostává další impuls. Deset radních, kteří pro odvolání hlasovali, budou před poslanci svůj krok zase o něco složitěji hájit.

Klíčová bude zjevně pozice poslanců hnutí ANO, SPD a komunistů. Právě oni disponují ve výboru pohodlnou většinou. A je otázka, zda se dokážou shodnout na jednotném postupu. Zatímco třeba poslanec hnutí ANO a místopředseda volebního výboru Aleš Juchelka v rozhovoru pro INFO.CZ řekl, že o zákonnosti postupu musí rozhodnout soud, a nikoli poslanci nebo třeba senátoři, jeho kolega z hnutí ANO Martin Kolovratník pro Respekt s odkazem na sněmovní legislativce řekl, že šlo o nezákonné odvolání.

„Každopádně je podle právního stanoviska jasné, že odvolání dozorčí komise nebylo zákonné. A ten spěch, s jakým radní – přestože věděli, že odvolání nemusí být v pořádku – navolili komisi novou, mě nepříjemně překvapil. Rada bude muset ten stav, který způsobila, napravit,“ nepochybuje Kolovratník. V úvahu podle něj připadá to, že by Rada ČT nějakým způsobem revokovala usnesení o odvolání komise. Což by byla poměrně kostrbatá operace s nejistým výsledkem. V každém případě je zřejmé, že celá peripetie k nelibosti většiny v Radě ČT dostává novou dynamiku, radní budou zjevně už v úterý na jednání výboru pod silným tlakem.

sinfin.digital