Lipovská a spol. opět pod tlakem. Odvolání dozorčí komise Rady ČT bylo nezákonné, tvrdí další analýza

Týdeník Respekt den před úterním jednáním sněmovního volebního výboru přišel s tím, že po Senátu také legislativní odbor sněmovny tvrdí, že odvolání dozorčí komise Rady ČT neproběhlo v souladu se zákonem. Radní v čele s Hanou Lipovskou, která odvolání dozorčí komise navrhla, svůj krok totiž neodůvodnili, navíc dozorčí komisi odvolali jako celek. Celá anabáze tak dostává další impuls. Deset radních, kteří pro odvolání hlasovali, budou před poslanci svůj krok zase o něco složitěji hájit.

Klíčová bude zjevně pozice poslanců hnutí ANO, SPD a komunistů. Právě oni disponují ve výboru pohodlnou většinou. A je otázka, zda se dokážou shodnout na jednotném postupu. Zatímco třeba poslanec hnutí ANO a místopředseda volebního výboru Aleš Juchelka v rozhovoru pro INFO.CZ řekl, že o zákonnosti postupu musí rozhodnout soud, a nikoli poslanci nebo třeba senátoři, jeho kolega z hnutí ANO Martin Kolovratník pro Respekt s odkazem na sněmovní legislativce řekl, že šlo o nezákonné odvolání.

„Každopádně je podle právního stanoviska jasné, že odvolání dozorčí komise nebylo zákonné. A ten spěch, s jakým radní – přestože věděli, že odvolání nemusí být v pořádku – navolili komisi novou, mě nepříjemně překvapil. Rada bude muset ten stav, který způsobila, napravit,“ nepochybuje Kolovratník. V úvahu podle něj připadá to, že by Rada ČT nějakým způsobem revokovala usnesení o odvolání komise. Což by byla poměrně kostrbatá operace s nejistým výsledkem. V každém případě je zřejmé, že celá peripetie k nelibosti většiny v Radě ČT dostává novou dynamiku, radní budou zjevně už v úterý na jednání výboru pod silným tlakem.

Šéf odvolané Dozorčí komise ČT: Nové radní televize vůbec nezajímá, polovina původních kolaboruje

Kolovratník má na rozdíl od Juchelky jasno v tom, že volební výbor bude po Radě ČT požadovat, aby situaci napravila a dala do souladu se zákonem. Jakým způsobem tak učiní, je podle Kolovratníka na Radě ČT. V každém případě se ukazuje, že Hana Lipovská, která hlasování o odvolání dozorčí komise 11. listopadu navrhla, stejně jako dalších devět radních, kteří se přiklonili na její stranu, nejednala zrovna uvážlivě. Chybovali podle všeho přinejmenším dvakrát. Poprvé, když svůj krok na veřejném jednání Rady ČT neodůvodnili, podruhé, když odvolali dozorčí komisi jako celek.

Respekt cituje závěry legislativního odboru sněmovny, které podepsal jeho šéf Petr Kymlička: „Odvolání dozorčí komise na základě ‚vážných výhrad k její práci jako poradního orgánu Rady‘ je obecné a není zákonným důvodem pro odvolání podle § 6 odst. 2 cit. zákona. Usnesení Rady neobsahuje ani žádné podrobnější odůvodnění jejího rozhodnutí a důvody pro odvolání dozorčí komise tak nelze posoudit a vyhodnotit.“ Stanovisko sněmovních legislativců podle zjištění Respektu pojednává také o tom, zda je možné odvolat dozorčí komisi jako celek. Odpověď zní nikoli.

Úterní jednání volebního výboru tak získává nový impuls. Na jeho programu je výhradně dění okolo Rady ČT. Zástupci kontrolního orgánu veřejnoprávní televize mají od poslanců za úkol před jednáním výboru poslancům poskytnout písemné vyjádření k odvolání dozorčí komise. Je skoro jisté, že v něm budou zeširoka popisovat situaci okolo pozemků pod ostravským televizním studiem. Což byla údajně poslední kapka, kvůli které Rada ČT, respektive většina deseti radních z patnácti, k odvolání dozorčí komise přistoupila. Podle jiných radních šlo ale o záminku. Dozorčí komise je totiž v jistém ohledu klíčový orgán.

Boj uvnitř Rady ČT vstupuje do nové fáze: Šarapatka vyzývá poslance k odvolání Lipovské

Její členové mohou s vědomím generálního ředitele nahlížet do všech účetních dokladů, účetních záznamů a dalších písemností České televize. A právě v tomto punktu je může Rada ČT jako celek také úkolovat. A je otázka, zda tak nová většina v Radě ČT nebude činit účelově. Ostatně Hana Lipovská se o to na přelomu srpna a září už zjevně pokusila, když žádala detailní podklady o financování tří dílů Fokusu Václava Moravce a jednoho dílu Reportérů ČT, a to až na úroveň faktur či smluv o dílo. V daný moment jí to ale rozmluvilo tehdejší vedení Rady ČT. Inkriminovaný díl Reportérů v každém případě pojednával o tzv. lidické kauze, ve které je jedním z aktérů spolupracovnice Lipovské z Institutu svobody a demokracie Jana Bobošíková.

Bobošíková byla až do letošního července předsedkyní spolku ČSBS Lidice, o kterém reportáž mimo jiné pojednávala. Lipovská je pak členkou spolku Lidice Memory, který vznikl 2. srpna 2020, tedy bezprostředně poté, co Bobošíková pozastavila své členství v ČSBS Lidice. A jak jsme tady už psali, že Lipovské útok na Reportéry ČT tehdy nevyšel, neznamená, že se o něj za proměněné konstelace nepokusí znovu. Dokonce nelze vyloučit, že právě tehdejší nezdar mohl být jedním z impulsů, který ji motivoval k manévru, na jehož konci bylo převolení kompletní dozorčí komise. Celá peripetie se bude řešit nejen ve sněmovně, ale podle všeho také před soudem.

SDÍLET
sinfin.digital