Lze sportovat on-line? Děti musíme lépe motivovat, tvrdí sportovní psycholog Václav Petráš

Dominik Dubovčí

Už půl roku platí v Česku zákaz organizovaného mládežnického sportu. Co to pro nejmladší generaci sportovců znamená? A jakými způsoby si lze i v této nepříjemné situaci zachovat zdravé a pozitivní myšlení? Nejen o tom mluví v rozhovoru pro INFO.CZ zkušený sportovní psycholog Václav Petráš.

Na maximálně efektivní mentální přípravu sportovců se zaměřuje už přes deset let. Sportovní psycholog Václav Petráš pomáhá desítkám reprezentantů i běžným mládežníkům. Právě ti jsou momentálně velmi zasaženi vládními restrikcemi, podle Petráše ale existují cesty, jak negativní dopady pandemie zmírnit.

Proč je sport důležitý pro psychický vývoj dětí?

Sportování je přirozeně vede k dobrým mentálním návykům. Touha zlepšovat se v dětech automaticky startuje některé procesy, například nutnost výstupu z komfortní zóny. V cestě za pokrokem a odměnou se posiluje vůle, děti se učí překonávat překážky, vyrovnávají se s neúspěchy.

A také si osvojují zodpovědnost?

Ano, rozvíjí se i jejich spolupráce v rámci kolektivu, poznávají komunikaci a fungování v rámci sociální skupiny. Dostávají se do nejrůznějších situací, ve kterých se učí rozhodovat, a v ideálním případě jim pomáhají s psychickým a osobnostním rozvojem i trenéři a trenérky.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Mohou sportovní výkony připravit dítě na dospělý život?
  • Lze na dálku kompenzovat nedostatek sociálního kontaktu?
  • Proč během lockdownu ztrácí jakýkoli vztah k pohybu i někteří sportovci?
sinfin.digital