Má ČSSD šanci na návrat? Experti se neshodnou: Čeká nás souboj demokratů s populisty, kde pro tradiční levici už nemusí být místo

V rychlém sledu zveřejňujeme další text na téma budoucnost české demokratické levice. O příčinách úpadku ČSSD, který kulminoval v loňských sněmovních volbách, po kterých sociální demokracie skončila mimo dolní komoru, a možnostech jejího návratu mezi etablované politické síly jsme tentokrát mluvili s politology Lubomírem Kopečkem a Jakubem Lyskem. A zatímco Kopeček by ČSSD ještě nezatracoval, Lysek je o poznání skeptičtější.

„Budeme tu mít souboj demokratických stran proti populistickým hnutím, které budou zanikat a vznikat dle okolností. V tomto rozložení není jisté, že bude pro tradiční levici ještě místo,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Lysek. Důvodem pro takové konstatování jsou podle něj celospolečenské změny dané změnou struktury ekonomiky a globalizací. „ČSSD si musí vybrat,“ pokračuje Lysek, „zda bude populistickou levicí paroubkovského typu, a tedy zda bude bojovat s hnutím ANO, anebo zda bude liberální demokratickou levicí, která ubere tu Pirátům, tu něco lidovcům či dokonce od TOP 09.“

A vysvětluje: „Společnost se zkrátka mění a strany se musí přizpůsobit, vždy to takto bylo, pokud se podíváme na vývoj typů stran od 19. století až po současné catch-all strany či populistická hnutí.“ To Lubomír Kopeček je přece jen optimističtější. A pokud jsme na začátku týdne uvedli, že klíčovým předpokladem návratu sociálních demokratů mezi relevantní politické formace je úpadek hnutí ANO, on to zase tak jednoznačně nevidí. „Nevnímal bych to tak, že ČSSD má šanci se vrátit do sněmovny jen v případě voličského úpadku ANO, přestože jde pochopitelně o největšího voličského konkurenta.“

První text ze série si můžete přečíst zde:

Zdražuje všechno od bydlení po potraviny. A bude hůř. Dokáže levice využít šanci a získat zpátky voliče?

Kopeček totiž připomíná, že sociální demokraté mají ještě pořád zavedenou politickou značku, deset tisíc členů, zázemí na komunální a částečně i krajské úrovni plus několik senátorů a ne úplně zanedbatelnou podporu ve výzkumech veřejného mínění – tj. dvě až čtyři procenta, což podle něj není v poměrném volebním systému úplně málo. „Tohle všechno je slušný odrazový můstek velmi podobný třeba lidovcům poté, co vypadli v roce 2010 ze sněmovny – a dokázali se tam za čtyři roky vrátit, i když nebyli, nejsou a nikdy nebudou velká strana,“ uvažuje Kopeček v rozhovoru pro INFO.CZ.

„ČSSD podle mne může mít realistickou ambici konsolidace, která ji dá šanci vrátit se za tři a půl roku do sněmovny,“ pokračuje politolog. Co je podle něj naopak zcela nerealistické, tak čekat, že se ČSSD v příštích sněmovních volbách opět stane velkou politickou stranou s podporou blížící se ANO či ODS. „Předpokladem konsolidace ČSSD je základní finanční stabilizace, aby straně nehrozil bankrot, členská stabilizace a alespoň udržení zastoupení na dalších úrovních české politiky – komunální, krajské, senátní.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co si musí ČSSD rychle rozhodnout?
  • Může straně pomoci Josef Středula?
  • Brzdí stranu špatná komunikace a jakou roli v tom hraje Michal Šmarda?
  • A může ČSSD „trumfnout“ Babiše?
sinfin.digital