Magistrát chce na holešovickém brownfieldu začít stavět za čtyři roky. Babiš by tam rád vládní čtvrť

HalfPageAd-1

ČTK, luš

29. 03. 2018 • 13:00

Jedno z největších zanedbaných území v Praze by se mělo začít proměňovat zhruba za čtyři roky. Vedení města chce na brownfieldu Bubny-Zátory v Holešovicích postavit například koncertní sál, zvažuje se také administrativní centrum pro státní úředníky. O plánech města dnes informoval Institut plánování a rozvoje (IPR). Ten do konce května vybere dodavatele územní studie, která navrhne další rozvoj území. Zástavbu lokality nyní blokuje stavební uzávěra, kterou chce magistrát zrušit do dvou let.

Mobile-rectangle-3

Studie, kterou zpracuje externí architektonická kancelář, má navrhnout postup, jak ze zanedbané lokality o rozloze 110 hektarů učinit novou čtvrť. Studie má být hotova do konce letošního léta a podle dřívějších informací vyjde její pořízení na tři miliony korun.

Podle načrtnutého harmonogramu chce vedení Prahy v září zadat navazující změnu územního plánu, která by měla být schválena v roce 2020. Ve stejném roce pak magistrát plánuje sejmutí stavební uzávěry, která nyní v lokalitě znemožňuje jakoukoliv výstavbu. Již o rok dříve chce vedení města z uzávěry povolit výjimky.

Výstavba na území by mohla podle vedení magistrátu začít za čtyři roky. Zatím není zcela jasné, co všechno by mohlo na brownfieldu vyrůst. Má jít o koordinovanou výstavbu, do které se zapojí město, stát i soukromí investoři. Na jednotlivé stavby by měly být v budoucnu vypisovány architektonické soutěže.

Jedním z plánu, které současné vedení Prahy s lokalitou má, je stavba koncertní síně. Premiér Andrej Babiš (ANO) před časem přišel s nápadem, že by tam mohla vyrůst „vládní čtvrť“, kam by se přesunuli úředníci z některých ministerstev v centru Prahy. Výstavbu takového areálu má vláda ve svém programovém prohlášení, v pražském prostředí však nápad vzbuzuje rozporuplné reakce.

Bubny-Zátory jsou společně například s Nákladovým nádražím Žižkov nebo smíchovským nádražím jedním z takzvaných velkých rozvojových území v metropoli. Majitel části pozemků, společnost Orco Property Group, plánuje postavit novou čtvrť s byty, kancelářskými prostory, školami nebo zdravotnickými zařízeními. Celkově by tu mělo vyrůst 1,2 milionu metrů čtverečních nadzemních ploch.

SDÍLET

Billboard-bottom-1