Malý zázrak: Kristýnka vážila při porodu jen 322 gramů, lékaři v Podolí ji zachránili

HalfPageAd-1

Blesk.cz, ula

03. 06. 2018 • 13:23

Obrovský úspěch mají za sebou lékaři z pražské Podolské nemocnice. Podařilo se jim zachránit holčičku, která se narodila s váhou pouhých 322 gramů. Její maminka trpěla vzácným syndromem, který může skončit smrtí matky i dítěte. Kristýnka se narodila v únoru a nyní už váží 1800 gramů. Jejich příběh teď odvysílala Česká televize.

Mobile-rectangle-3

„Je to velice raritní situace, miminko se narodilo ve 24. týdnu a mělo porodní váhu 322 gramů.“ řekla ČT24 neonatoložka Petra Šaňáková. Kristýnka se narodila na hranici životaschopnosti, nedonošené děti narozené ve 24 týdnu mívají obvykle váhu kolem 800 gramů. Vybavení nemocnic je navíc přizpůsobené předčasným porodům dětí s váhou kolem 500 gramů.

Pomohly i další maminky

Se záchranou holčičky pomohli nejen lékaři, ale i další rodičky. Předčasně narozenému dítěti zvyšuje šanci na přežití podávání dostatku mleziva - prvotního mléka, které se tvoří v mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno tři až pět dní po porudu.

„Už v prvních dnech jsme podávali mlezivo, protože tuto předformu mateřského mléka mu jeho maminka nemohla poskytovat dostatečně dlouhou dobu. Takže jsme požádali naše laktační sestry o spolupráci s maminkami, které ležely u nás v porodnici – jestli by nebyly ochotné darovat vlastní mlezivo pro to extrémně malé, nedonošené miminko. Ochota maminek byla veliká, takže jsme tomuhle malému dítěti mohli podávat mlezivo několik týdnů,“ řekla Šaňáková.

Více na Blesk.cz

SDÍLET

Billboard-bottom-1