Epidemioložka Kotrbová: Záhada odolných prodavaček může mít vysvětlení

I když šíření koronaviru po uvolnění protiepidemických opatření v Česku i Evropě znovu nabírá na síle, takzvané „pravidlo odolných prodavaček“ platí, alespoň prozatím, i při „druhé vlně“. Ačkoliv jsou zaměstnanci obchodů a restaurací v první linii a denně přicházejí do styku se stovkami lidí, nákaza se jim z jakéhosi záhadného důvodu znovu vyhýbá. Jak je to možné? Podle ředitelky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslavy Kotrbové mohou za „odolností prodavaček“ stát racionální důvody.

Už v dubnu INFO.CZ psalo o tom, že prodavačky a prodavači jakoby byli proti nákaze covid-19 imunní. Za celou dobu nebyl uzavřený jediný supermarket nebo velký obchod z důvodu nákazy zaměstnanců. Čím to může být?

I v současné době, kdy se na některých pracovištích začala nákaza znovu objevovat, jsme, alespoň tady na jihu, zatím znovu nezaznamenali ani jeden případ onemocnění mezi zaměstnanci obchodů či restaurací. A pokud jsme na začátku pandemie registrovali případy mezi pracovníky v restauracích a službách, šlo vždy o Jihočechy, pracující v zahraničí, především v Rakousku a Bavorsku.

Znovu se ale ptám, jak je to možné. Vždyť zaměstnanci obchodů přicházejí denně do styku s tolika lidmi, že by se rovnalo takřka zázraku, aby se prakticky nikdo z nich nenakazil. Jsou teď odborníci v odpovědi na tuto otázku moudřejší?

Já to jako záhadu nevnímám, jde o zákonitosti epidemického procesu. Podle mne je zásadní to, že je v populaci stále relativně málo zdrojů. V podmínkách jižních Čech cirkuluje virus v řádu jednotek procent populace, a to příznakově i bezpříznakově. Dnes máme, i přes mohutný nástup importovaného onemocnění u zahraničních pracovníků v posledních týdnech, v kraji jedenašedesát případů na sto tisíc obyvatel, zatímco u chřipky je v době epidemie v populaci tisíc osm set až dva tisíce případů na sto tisíc obyvatel. To znamená, že pokud nejsou zdroje, klesá i riziko nákazy. A v případě zaměstnanců restaurací a obchodů se nabízí vysvětlení, že prodavačky nebo číšníci přicházejí  s veřejností jen do takzvaného rychlého kontaktu. I když se denně potkají se stovkami lidí, kontakt bývá krátký, s určitým fyzickým odstupem, nedochází k bezprostřednímu blízkému kontaktu, a k přenosu viru proto nestačí dojít. To ale nemůže platit stoprocentně, případy onemocnění pracovníků v obchodech v ČR zaznamenány jsou.

Pravice vrať se, vláda se zbláznila. Projídá budoucnost už i vnukům

sinfin.digital