Matka samoživitelka: exmanžel neplatí, oprava ledničky mě naprosto zruinovala

Prezentace klienta

Mirka vedla spokojený život s milujícím manželem, se kterým měla dvě malé děti. Pohádka se rychle rozplynula – a manželský pár skončil před rozvodovým soudem. Exmanželka se teď musí starat o oba potomky sama a obstarat domácnost z platu prodavačky. Byla by vděčná za jakýkoliv náznak zájmu svého exmanžela. Ten se totiž dlouhodobě vyhýbá povinnosti platit alimenty! Mirčiny dny teď ovládá strach, zda zvládne zaopatřit rodinu a zároveň se nezadlužit.

Většina z nás určitě zná podobný příběh z blízkého okolí. Mladý pár se zamiluje, rozhodne se svázat svůj osud ve svazku manželském, a založí rodinu. Pak ale přichází na řadu smutná data – jen za loňský rok skončilo něco přes 24 tisíc manželství v České republice rozvodem.

Podobný osud stihl Mirku, která se živí jako prodavačka. S exmanželem má dvě nezletilé děti, soud péči o ně přiřkl právě matce samoživitelce. Stejným rozhodnutím soud uložil otci hradit každý měsíc výživné. Ten alimenty ale opakovaně neplatí. „Své děti miluji nade vše na světě. Chtěla bych jim dopřát život, jaký si zaslouží. Bohužel ze své výplaty jsem schopna pokrýt stěží základní chod domácnosti. Jakýkoliv příspěvek navíc by mi pomohl,“ svěřila se zoufalá prodavačka.

Matka v nesnázích toho má na krku opravdu dost. Zkuste si jen sečíst, kolik musí vynaložit na nájem, energie, potraviny, ošacení pro sebe i děti, a školní pomůcky! Nezbývá jí než doufat, že se neobjeví nějaké nepředvídané náklady. Ty by totiž mohly do poslední položky pečlivě plánovaný rodinný rozpočet nevyhnutelně rozbombardovat.

„Nedávno se nám rozbila lednice,“ vzpomíná Mirka zasmušile: „Musela jsem si půjčit na její opravu. Jak chcete fungovat zrovna bez lednice? To přece nejde, když se staráte o dvě děti!“ Smutné na tom je, že pokud by otec jejích dětí plnil vyživovací povinnost tak jak má, nemusela by se vůbec zadlužit.

Radost ze sousedky netrvala dlouho, její dluhy vyřešil exekutor

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital