Mediální výchova v Česku je tristní, studenti nepoznají dezinformace. Zaspali jsme, varuje expert

HalfPageAd-1

vkr

18. 09. 2018 • 08:00

Současný stav mediální výchovy v Česku je tristní a za ostatními evropskými zeměmi zaostáváme. Tento fakt ilustroval například nedávný průzkum agentury Median, podle něhož středoškoláci neumí rozlišovat mezi fakty a dezinformacemi a řada učitelů není k výuce způsobilá. „Je čas na změnu koncepce, současný stav je velký problém,“ říká pro INFO.CZ mediální expert Jan Jirák.

Mobile-rectangle-3

Vytvořením ucelené koncepce mediální výchovy se v pondělí opět zabýval senátní výbor pro vzdělávání. Během dne byly představeny konkrétní návrhy, co by se mělo dělat a kdo by měl zodpovídat za další kroky, tato témata budou postupem času dále konkrétněji dopracována. Již předem je však jasné, že případné navýšení počtu hodin bude velmi obtížné. „Senát tuto otázku bere opravdu velmi vážně, protože v mediální výchově oproti jiným zemím zaostáváme," uvedl tiskovém brífingu po jednání senátor Václav Chaloupek.

Výuka mediální výchovy je od roku 2007 ukotvena v Rámcových vzdělávacích programech. Jenže jak se ukazuje, průměrný středoškolák během studia neabsolvuje ani deset hodin tohoto předmětu, což se následně odráží v úrovni jeho pochopení. 

Březnový průzkum pro neziskovou organizaci Člověk v tísni ukázal, že čtyři z pěti učitelů nemají znalosti potřebné pro výuku mediální výchovy. A podle aktuálního průzkumu společnosti Median zase studenti nedokáží efektivně rozlišovat mezi informacemi a propagandou a mají jen velmi chabé znalosti o obsahu zobrazovaném na internetu.

„Fakticky jsme s mediální výchovou zaspali,“ komentoval současný stav na školách Jirák. Podle něj bylo však dnešní slyšení senátního výboru výjimečné v tom, že padla jasná shoda všech diskutujících a rezortů, že jde o důležité a aktuální téma. Podle Jiráka je třeba připravit co nejkomplexnější koncepci. „Ten problém se jistě nevyřeší jen tím, že se nyní zaměříme na fake news. Ten obsah musí být komplexnější," uvedl Jirák. 

Časový rámec změn ovšem zatím zřejmý není, změna potrvá v řádu let. „Pokud by se stal malý zázrak a našlo se ministerstvo, které by si to vzalo za své a pokud se našla rozpočtová kapitola s dostatkem financí, tak by se možná v horizontu tří let mohly objevit první výsledky,“ uzavřel profesor Karlovy Univerzity.

SDÍLET

Billboard-bottom-1