„Míč je na straně ANO,“ říká Hamáček k jednání o vládě. Do týdne má být na stole kompromis ohledně Babiše

29. 03. 2018 • 16:09

Sociální demokraté navzdory dramatickým prohlášením předsedy strany Jana Hamáčka pokračují ve vyjednávání s hnutím ANO o účasti ve vládě. Podle Hamáčka se daří dál odstraňovat programové neshody – předběžná dohoda je na vyšším rodičovském příspěvku, proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci i na zálohovém výživném. Problémem naopak zůstává účast stíhaného Andreje Babiše ve vládě.

Hnutí ANO si dle Hamáčka vzalo týden na rozmyšlenou a předloží kompromis, který by měl otázku řešit. Příští týden v pátek o navrženém postupu rozhodne mimořádná schůze špiček ČSSD. Pokud kompromis nebude stačit, vyjednávání o vládě skončí.

„Nechme ten týden, aby si hnutí ANO ujasnilo, zda cílem je postavit společnou vládu a zda je tam nějaká překážka, která je odstranitelná a za jakých podmínek. To je teď na jejich rozhodnutí,“ řekl Hamáček na tiskové konferenci po jednání s ANO.

Podle místopředsedy hnutí ANO Richarda Brabce bylo jednání tvrdé, ale věcné. V programových otázkách se podle něj podařilo dosáhnout znatelných pokroků. Hnutí ANO podle něj ale dál trvá na tom, že odmítá jakékoli zvyšování daní, což je důvodem rozporů s ČSSD. Podle něj ale není pravděpodobné, že by se strany na programu nedokázaly shodnout.

V personálních otázkách se podle Brabce o konkrétních jménech stále ještě nemluví. Andrej Babiš podle něj zůstává a i zůstane jediným kandidátem na premiéra, což je pro sociální demokraty důvodem k zásadním výhradám. O kompromisu, díky kterému by ČSSD premiéra mohla tolerovat, Brabec nemluvil.

ČSSD si v uplynulých dnech řekla o pět resortů včetně ministerstva vnitra nebo financí, ANO jí tato ministerstva dosud neslíbilo.