Ministr Pelikán na koberečku u premiéra. Jaké úkoly od Sobotky dostal?

ČTK

Řeší se pomoc pro lidi v obtížné životní situaci. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) rychle předložil do vlády návrh insolvenčního zákona, exekučního řádu a zákona o bezplatné právní pomoci.

Podle Sobotky jsou zmíněná opatření důležitá, protože mohou pomoci lidem v obtížné životní situaci. Premiér uvedl, že Pelikánův příchod na ministerstvo urychlil práci úřadu, kde bylo zpočátku volebního období pomalé tempo práce. Pelikán v březnu 2015 vystřídal Helenu Válkovou (ANO).

Rozšíření možností bezplatné právní pomoci, zjednodušení osobních bankrotů a větší regulace exekucí jsou podle Sobotky klíčové normy v resortu justice pro zbývající rok funkčního období vlády. „To jsou normy, které potřebujeme, aby prošly parlamentem. Týkají se oblasti, která je velmi problematická z pohledu naší společnosti – situace lidí, kteří jsou předlužení, podmínek pro fungování exekucí, aby nebyly zneužívány exekuce. Aby lidé, kteří se dostanou do této složité životní situace, vůbec měli šanci se z ní ještě někdy dostat,“ řekl Sobotka.

Premiér také od ministra spravedlnosti očekává předložení novely občanského zákoníku, novely zákona o znalcích nebo novely zákona o veřejném opatrovnictví. Sobotka zdůraznil, že je třeba, aby vláda zákony projednala nejpozději na přelomu roku, aby je sněmovna před volbami ještě stihla schválit.

Pelikán přiznal, že termíny pro schválení připravovaných zákonů jsou napjaté. „Jsem rád, že premiér přislíbil podporu tomu, aby se ty zákony nezasekly někde po cestě a přišly včas do Poslanecké sněmovny,“ řekl. Vyjádřil přesvědčení, že zákonodárci můžou připravované normy schválit ještě před koncem funkčního období sněmovny.

Sobotka s Pelikánem shodně uvítali, že se daří zaměstnávat více vězňů a vyjádřili přesvědčení, že tento trend bude pokračovat i v budoucnu. Premiér také ocenil ministra za to, že pokročil s přípravou zavedení elektronických náramků pro vězně, které mají sloužit u domácího vězení.

Sobotka se schází s jednotlivými ministry na bilančních schůzkách, kde chce vytyčit priority pro zbývající rok své vlády. Pelikán byl čtvrtým členem kabinetu, s nímž premiér jednal. V úterý budou následovat jednání s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) a ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Vicepremiér Andrej Babiš Sobotkova jednání kritizoval a po tom, co premiér pochválil vlastní ministry, je označil za marketingový tah.

sinfin.digital