„Mnozí nám ho záviděli.“ Pád Forejta Klause zasáhl

Bývalý prezident mluví o odchodu šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta jako o vynuceném a rezolutně ho odsoudil. Forejt na vysokém postu skončil po sérii přešlapů, které mu prezidentovo okolí dávalo za vinu, a po tom, co se objevilo video, na kterém bere drogy. Sám se k tomu ještě nevyjádřil.

Forejt na Hradě působil od roku 2002, o dva roky později začal hradnímu protokolu rovnou šéfovat. V nejbližším okolí prezidenta Klause se tak pohyboval jednu dekádu a byl jeho klíčovým spolupracovníkem. „Vynucený odchod Jindřicha Forejta z jeho funkce a jeho profesní i lidskou diskreditaci rezolutně odsuzuji,“ uvedl teď na jeho obranu Klaus.

Forejt by stále mohl skončit jako velvyslanec ve Vatikánu, věří Zeman

Forejta Klaus označil za jednoho z nejbližších spolupracovníků. „I proto mě zacházení s ním lidsky velmi zasáhlo,“ poznamenal. Forejt se podle Klause osvědčil jako vynikající vysoký úředník nejen českého, ale i mezinárodního formátu.

„Mnozí ve světě nám ho záviděli a opakovaně nám to říkali.“

Zemanův tým bude podle Klause Forejtovým odchodem výrazně oslabený a poškodí to prý jeho fungování. „Není připraven nikdo, kdo by ho mohl rovnocenně nahradit,“ zdůraznil.

Forejt se funkce vzdal včera. Už delší dobu se mluvilo o tom, že ostatní blízcí spolupracovníci prezidenta, jako je kancléř Mynář nebo poradce Nejedlý, mají se šéfem protokolu špatné vztahy. To do jisté míry sehrálo roli při sérii pochybení, kterými si prezidentská kancelář v posledních týdnech uřízla ostudu a která posléze „prezidentovi muži“ dávali Forejtovi za vinu. Namátkou jde o pozdní příjezd na pohřeb slovenského prezidenta Kováče nebo mylné nařčení amerického velvyslance, že 28. října vynechal ceremoniál na Hradě.

Forejt ale končí i v důsledku kompromitujícího videa, kde je zachycený při konzumaci drog. Autor záznamu v rozhovoru pro INFO.CZ řekl, že nešlo o politickou hru. Video mělo údajně sloužit k vymáhání dluhů.

Za kompromitujícím videem na Forejta jsou dluhy, ne politika, říká jeho autor v rozhovoru pro INFO.CZ

Forejt je údajně nemocný a celou věc dosud nekomentoval. Hrad za důvod jeho odchodu označil „osobní a zdravotní důvody“.

 

 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital