Moderní levice, nebo Zeman? Kam Sobotka dovede ČSSD

Chceme usilovat o mladé liberální voliče z velkých měst. Tak zněl vzkaz premiéra Bohuslava Sobotky po krajských volbách. Jeho současné kroky ale jakoby šly proti tomuto cíli. Otázkou tak je, jestli moderní levice v sociální demokracii dnes pomalu neumírá. Zevnitř strany už zaznívá, že současná opatrnost by mohla stranu přivést až k nohám prezidenta Miloše Zemana.

Jsou to právě Sobotkovi hlasití kritici – jihočeský hejtman Jiří Zimola a poslanec Jeroným Tejc, kteří mu vyčítají nedostatek razance. S vývojem strany není ale spokojené ani pomyslné druhé křídlo, které stojí zjednodušeně řečeno za postoji odvolaného ministra Jiřího Dienstbiera. „Sobotka neplní svou roli ve vedení ČSSD. Straníky zajímají volby a hlasy voličů. Pokud podpora padá takto výrazně, tak je třeba, aby ten, kdo straně šéfuje, začal konat,“ popisuje Jan Baláč, který patří k sociálnědemokratickému spolku Idealistů.

Na stranu premiéra se tato skupina připojila v době lánského puče. Teď se jim ale Sobotkovy kroky přestávají líbit. „Zdá se, že se přimyká k Zemanovi, místo aby se emancipoval a přicházel s vlastním programem a vizí. Odchází od myšlenek, jako jsou vnitrostranické primárky, nechává rozhodovat centrální výkonné výbory. Tím stranu táhne dál od modernizace, většího zájmu straníků, a v důsledku od zvyšování důvěryhodnosti u voličů,“ tvrdí Baláč.

Hledá se výrazná osobnost

A není jediný. Razantnějšího předsedu by si představovala i Magdalena Pospíchalová. Do strany přitom vstoupila před třemi lety v době lánského puče, aby Sobotku podpořila. „Sobotka na sebe tlaky má, ale nechce jim úplně podlehnout. Takže vede svůj vnitřní zápas, ale nenachází správné prostředky k tomu, aby vývoj zvrátil. Je přitom poměrně jasné, že druhá strana se nebude hnát dopředu, protože ví, že výsledek nebude za této situace dobrý. Sobotka si bude čestně hájit to své, a přesto se ten jeho neúspěch už moc nedá zvrátit,“ popisuje Pospíchalová, jak bude pokračovat spor mezi sobotkovským křídlem a lidmi jako hejtman Zimola nebo poslanec Tejc. Ten už ohlásil svou kandidaturu na místopředsedu strany.

Nejen od ní ale zaznívá, že ve straně vlastně není dostatečně silná osobnost, která by mohla Sobotku na pozici předsedy nahradit. A nějaké odštěpení skupiny lidí Baláč i Pospíchalová odmítají. Pravděpodobný scénář je tedy ten, že premiér obhájí své předsednické křeslo i na jarním sjezdu ČSSD a katarze přijde až po podzimních sněmovních volbách, které pro sociální demokracii nemusí dopadnout vůbec dobře.

Jiří Zimola: ANO je parník, který ujíždí naší pramičce

Otázkou ale zůstává, kam Sobotka mezitím stranu dovede. A jestli bude možné o nějaké modernizaci strany ještě mluvit. „Sobotka to možná vnímá jako otázku taktiky, že se v určitém okamžiku přihlásí k mladším liberálnějším voličům a v druhou chvíli se snaží přimknout k národněsocialistickému táboru. Ale já si myslím, že tady už jde o víc než jen taktizování,“ řekl pro INFO.CZ politolog blízký sociální demokracii Lukáš Jelínek. Podle něj je snaha omladit a otevřít sociální demokracii Sobotkův autentický postoj. A jeho ostatní kroky jako výměna „unavených“ ministrů jen snaha reagovat na atmosféru uvnitř strany.

Sociální demokracie u Zemanových nohou

„Myslím si ale, že premiér nedoceňuje některé věci jako třeba snahu o smíření se Zemanem. Je těžké na jedné straně hovořit o Zemanovi jako o národně konzervativním prezidentovi, který se sociální demokracii vzdaluje. A zároveň říkat, že by ho strana zřejmě podpořila ve druhém kole prezidentské volby,“ popisuje Jelínek. Podle něj tak může být sám Sobotka tím, kdo stranu položí k Zemanovým nohám.

A to všechno může svědčit o tom, že o „moderní levicové“ voliče už Sobotka přišel. Už zmiňovaní Idealisté jsou lidé více méně z prostředí sociální demokracie. A za svou představu sociální demokracie mohou s trochou nadsázky řečeno bojovat až do posledního dechu. Ostatní voliči ale takový přístup zdaleka nemají. „Za poslední měsíc jsem slyšel od mnoha lidí z městského a akademického prostředí, kterým je Sobotka osobně sympatický, že strana se pro ně svým směřováním stává nevolitelnou,“ popisuje Jelínek. Otázkou tak podle něj je, jestli jsou ještě nějací mladí liberální městští voliči, o které je možné bojovat. Možná už si totiž sociální demokraté tato vrátka zavřeli. A třeba i na několik let.

SDÍLET
sinfin.digital