Mohli jsme Kajínka zastřelit, pronesl ale jednu větu. Šéf URNA popisuje zatčení nejznámějšího českého vraha

niž

Ačkoli elitní komando žije v utajení, jméno Libor Lochman je velmi známé. Již jednadvacet let vede elitní policejní Útvar rychlého nasazení, známý pod zkratkou URNA, který se soustředí na obzvláště nebezpečné zločince. A byl to právě Lochman, kdo byl u jednoho z nejznámějších zásahů v Česku – dopadení Jiřího Kajínka.

Od té doby, co byl dvojnásobný vrah Jiří Kajínek omilostněn a propuštěn letos v květnu na svobodu, se z něj stala mediální celebrita. Mnozí možná zapomněli na to, že byl Kajínek považován za mimořádně nebezpečného zločince. Detaily z jeho dopadení nyní popsal velitel Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman v rozhovoru pro MF DNES.

Kdo má Zemana opravdu, nesobecky rád, neměl by ho volit, říká Jan Farský

Elitní komando v čele s Lochmanem dopadlo Jiřího Kajínka v roce 2000 na pražském sídlišti Velká Ohrada. Ještě čtyřicet dní před tím o Kajínkovi věděl jen málokdo. Jenže poté, co odsouzený dvojnásobný vrah utekl z věznice Mírov, odkud měl být útěk nemožný, vstoupilo jeho jméno do povědomí veřejnosti.

3423740:article:true:true:true

„Většinou, když děláme zákroky, tak ti lidé jsou v šoku, takže se pomočí, někdy pokálejí. I hodně tvrdí chlapi ztuhnou. Ale Kajínek bojoval do poslední chvíle, a když viděl, že je konec, tak řekl: ‚Chlapi, dobrý, vzdávám se.‘ My jsme ho vyrušili, když pravděpodobně spal, ale stihl se připravit a čekat u dveří s pistolí. Snažil se bojovat,“ uvedl v rozhovoru MF Dnes.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Lochman Kajínka popisuje jako manipulátora, ale i zdatného soupeře. Popsal také, že jelikož při zásahu držel Kajínek pistoli, komando ho mohlo zastřelit. Proč tak ale neudělalo? „Když už jsme věděli, kde je, a připravovali jsme se na zásah, tak nám tehdejší vedení kladlo na srdce: ‚Pokud možno ho nezastřelte, protože lidé by si mysleli, že jsme to udělali schválně,“ dodal Lochman.

SDÍLET
sinfin.digital