Můj zápas s Babišem. Rozhovor s odvolaným ministrem zdravotnictví Němečkem

„Obávám se, že po mém odchodu vyvěsí vláda bílý prapor a dá Babišovi všechno, co chce,“ říká odcházející ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (44). V rozhovoru pro Reflex popisuje své boje s ministrem financí o podobu českého zdravotnictví. 

Jak vlastně probíhá ministerské odvolávání?

Bylo to docela rychlé. Premiér si mě předvolal o týden dřív, než původně avizoval, a řekl, že jsme dopadli špatně v krajských volbách a že je potřeba udělat změny ve vládě. Prý že cítí, že zdravotnictví je klíčová oblast a soudí, že by to chtělo nové tváře. Odpověděl jsem, že je to jeho právo, ale nemyslím si, že jsme udělali něco špatně. Řekl, že si váží, čeho všeho jsme dosáhli. Odpověděl jsem, že mu nebudu dělat problémy a jako premiér má právo si vytvořit svůj tým.

Kdo měl být váš nástupce?

Premiér řekl, že uvažuje o šéfovi fakultní nemocnice z Plzně doktoru Šimánkovi nebo senátoru Žaloudíkovi. Řekl jsem, že oba jsou kvalitní lidé a já budu mít pocit, že resort je v dobrých rukou. Tečka.

Chtěl bych tady říct jasně dvě věci: první je má osobní situace. Po třech letech se vracím do normálního života, nastoupím zpět do ostravské nemocnice a budu se věnovat rodině a malým dětem, což vůbec není špatné. Druhou věcí, na níž mi záleží, je, aby můj tříletý zápas s Babišem o podobu českého zdravotnictví, do něhož jsem dal spoustu sil a energie, pokračoval. Hrozně by mě mrzelo, kdyby příchod pana Miloslava Ludvíka do ministerské funkce znamenal, že vyvěsíme bílý prapor a Babišovi dáme potichu všechno, co chtěl. Za mého fungování nedostal žádnou ze strategických pozic, o niž usiloval, což považuji za úspěch sám o sobě.

Jak začaly vaše spory?

Hned, jak vznikla vláda, na mě Babiš začal útočit. Neměl jsem na vybranou, jestli proti němu jít, nebo nejít. První velký střet byl, když se v koaliční smlouvě předsedové dohodli, že zruší třicetikorunové regulační poplatky. My jsme přišli s tím, že to zrealizujeme, ale provozovatelům musíme tyto prostředky kompenzovat. V tom okamžiku začal Babiš vést řeči v tom smyslu, že nic nedostanu, protože v systému je peněz dost, a takové ty jeho výroky. Pak už to pokračovalo.

Proč to říkal, když krátce předtím podepsal programové prohlášení vlády?

Normálnímu člověku to jasné není, ale u Babiše je to normální postup. Něco řekne, za tři dny to popře a nemá s tím nejmenší problém. Od začátku měl tendenci proniknout do zdravotnictví a testoval, jestli jeho tlaku uhnu. Takhle jeho chování čtu.

Myslíte, že si chtěl s vámi vybudovat vztah jako s ministrem zemědělství Jurečkou, který mu jde v jeho podnikání tak na ruku, že vypadá jako ministr za ANO?

Tak nějak. Jakákoli řeč, kterou jsem s Babišem vedl, končila slovy: z čela Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) musí odejít ředitel Kabátek.

To bylo na jednání vlády, nebo při osobních hovorech?

Všude. Babišovým hlavním a prvním cílem je ovládnout VZP. To by mě zpočátku nenapadlo.

 

Celý rozhovor si můžete přečíst v dnešním vydání časopisu Reflex. 

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital