Muž z Prahy měl byt plný granátů a nábojů. Neměl zbrojní průkaz, sousedy kvůli němu evakuovali

Velké množství munice i radioaktivní předměty našli policisté v noci na dnešek v bytě zemřelého sběratele vojenských artefaktů v Praze 10. Z domu proto bylo evakuováno 26 lidí. ČTK to řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. V bytě se našly mimo jiné i granáty. Radiaci vydávaly minerály a navigační přístroje, pro okolí nebyly nebezpečné. Policisté prohledali další nemovitosti sběratele, ale nic nebezpečného už nenašli. Muž nevlastnil zbrojní průkaz, veškeré zbraně a munici tak přechovával protiprávně, uvedl mluvčí na policejním webu.

Příbuzní sběratele, kteří byt v panelovém domě v Želivecké ulici vyklízeli, policii v neděli kolem 21:00 oznámili, že asi objevili nášlapnou minu. „Policejní pyrotechnik následně konstatoval, že tento konkrétní předmět není nijak nebezpečný, neboť se jedná o alternátor, což ale laik nemusí na první pohled rozeznat," sdělil Hulan. „Nicméně při další prohlídce bytu našli policisté značné množství vojenské munice, volně uložené na různých místech bytu," doplnil.

Babišova kauza jako by nebyla, ukázal průzkum. Po šéfovi ANO jde policie, ale jeho podpora neklesá

Doposud nalezené věci pyrotechnici hodnotí jako munici z druhé světové války, puškové granáty, ruční granáty, dělostřeleckou a imitační munici. „Naštěstí žádnou ze zajištěných věcí pyrotechnici nevyhodnotili jako rizikovou, pro jejíž nebezpečnost by bylo nutné například rozšířit evakuační perimetr," uvedl mluvčí. Při prohlídce bytu policisté našli i předměty, které vydávaly radioaktivní záření. Na místo proto vyrazila speciální jednotka hasičů. Nakonec šlo ale jen o neškodné minerály a letecké navigační přístroje.

Muž podle policie nevlastnil zbrojní průkaz pro žádnou kategorii, a veškeré zbraně a munici tak přechovával protiprávně. „Pokud by totiž chtěl vlastnit takový vojenský materiál, musel být držitelem skupiny A, ke které by navíc potřeboval zvláštní výjimku," uvedl Hulan. Navíc by k takto velkému množství arzenálu musel mít speciálně upravené skladovací prostory, dodal.

Nikola, která vysílala jízdu smrti, poprvé promluvila: O nehodě jí řekl až pacient na pokoji

Po nálezu munice byla nařízena evakuace celého vchodu domu. Náhradní ubytování potřebovalo jen několik z evakuovaných, řekl ČTK mluvčí radnice Prahy 10 Vít Novák. Budou ve volných městských bytech, které jsou pro podobné situace k dispozici. Ostatní evakuovaní přebývají podle Nováka u svých příbuzných a blízkých. Vzhledem k velkému množství munice bude prohlídka bytu v Praze pyrotechnikem trvat asi ještě do dnešních 20:00. "Do této doby se nemohou obyvatelé bytů vrátit domů," podotkl Hulan.

Policisté prohledali i další dvě nemovitosti sběratele v Roztokách u Prahy a nedaleko Roztok. Nic nebezpečného tam však nenašli.

SDÍLET
sinfin.digital