Mynář stáhl žalobu kvůli prověrce a zpochybnil nezávislost soudců. Zbabělost, odsoudili ho politici

25. 01. 2019 • 12:12

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář stáhl správní žalobu na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) ve věci neudělení své bezpečnostní prověrky. Svůj krok zdůvodnil přes hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka obavou o spravedlnost procesu. Zpochybnil nezávislost soudců Štěpána Výborného a Jana Kratochvíla. Podle mluvčího spojili svou minulost s lidmi, kteří proti Mynářovi vystupují nebo vystupovali. Mynář zůstane ve funkci. Podle Ovčáčka je pro výkon jeho funkce plně dostačující současná prověrka na stupeň vyhrazené. Tu vydává zaměstnavatel, nikoliv NBÚ. Politici Mynářův krok označují za nebezpečný, zbabělý či arogantní. 

Mynář v odůvodnění stažení žaloby současně zpochybnil nezávislost Nejvyššího správního soudu kvůli nedávným výrokům jeho někdejšího šéfa Josefa Baxy.

Kancléř podal na NBÚ správní žalobu, kterou se bránil proti tomu, že mu úřad nepřiznal prověrku na stupeň přísně tajné, počátkem roku 2016. V žalobě napadal jak proceduru vyřízení jeho věci, tak i důvody, pro které úřad prověrku neudělil.

Zpětvzetí žaloby Mynář odůvodnit tím, že Výborný byl asistentem ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka, a Kratochvíl byl asistentem poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorky, který rovněž proti němu vystupoval v souvislosti s bezpečnostní prověrkou. „I v případě, že by došlo k pozitivnímu výroku pro Mynáře a rozhodnutí NBÚ bylo zrušeno, v aktuální atmosféře, která byla vyvolána, by nepochybně docházelo k dalším a dalším spekulacím, zdali toto rozhodnutí ve prospěch Vratislava Mynáře bylo učiněno na základě nestranné a nezávislé úvahy soudu,“ stojí ve zdůvodnění zpětvzetí žaloby. Jak Výborného, tak Kratochvíla jmenoval soudcem prezident Miloš Zeman v červnu 2017.

Třetím důvodem bylo to, že v případě negativního rozhodnutí je jediným opravným prostředkem kasační stížnost, o které může rozhodovat jen Nejvyšší správní soud. Vzhledem k nedávným veřejným vyjádřením jeho bývalého předsedy Baxy se ale Mynář obává toho, aby rozhodování NSS nebylo zatíženo Baxovým stanoviskem, proto „by fakticky nemohl využít tohoto jediného opravného prostředku“.

Politici Mynářův krok kritizují. „Zpochybňování nezávislosti české justice od vysokého státního úředníka, blízkého prezidentu Zemanovi, považuji za vysoce neodpovědné a nebezpečné. ‪Jak mají české justici důvěřovat občané, když ji zpochybňuje kancléř prezidenta,“ napsal ČTK předseda ODS Fiala.

„Stažení žaloby kvůli neudělení bezpečnostní prověrky není nic jiného než zbabělost. Hradní páni od počátku věděli, že se žalobou nemůžou uspět, tak než aby si uřízli ostudu, raději zpochybnili nezávislost justice,“ reagoval předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Situace podle něj potvrzuje, že Mynář nemá ve funkci kancléře co dělat.

Podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka jde o aroganci moci a důkaz, že Mynář je slovy prezidenta typický „lepšočlověk“. „Vratislav Mynář o prověrku sám požádal a během mnoha let se nedomohl toho, aby ji získal. Můžeme jen spekulovat, proč. Teď stačí podle hradního mluvčího „důvěra“ pana prezidenta. Prezidentovy předchozí výroky, že ještě počká na verdikt soudu, odvál čas. Takže jsme opět svědky toho, že slovo hlavy státu prostě neplatí,“ uvedl Gazdík.

Podle šéfa sněmovního klubu STAN Jana Farského jde o klasickou formu dezinformačních kampaní popsanou v příručkách. Podle těchto příruček se Hrad chová, uvedl Farský s tím, že ti, kteří ovlivňovali soudce, teď útočí na jejich nestrannost. „To, co tady předvádí, je destrukce právního státu, která z těchto míst (z Hradu) probíhá kontinuálně a průběžně,“ řekl. Kancléř bez bezpečnostní prověrky je podle něj hrozba pro Českou republiku, proto jeho hnutí navrhuje, aby kancléř musel mít prověrku alespoň na stupeň tajné.

„Člověk v takové pozici, jako je pan kancléř, by měl mít prověrku minimálně na tajné, případně přísně tajné. Protože informace, ke kterým se dostává, jsou velmi citlivé. Zpochybňování nezávislosti soudů z pozice kancléře prezidenta zavdává otázku, zda by prezident neměl kancléře vyměnit,“ řekl ČTK předseda klubu lidovců Jan Bartošek.