Na KSČM závislí nebudeme, říká o jihočeské koalici Bartošek. V kraji prý bojují prohnilí proti prohnilým

20. 04. 2017 • 16:00

Místopředseda KDU-ČSL a předseda její jihočeské organizace Jan Bartošek odmítá, že by vznikající koalice sociálních demokratů, Jihočechů, lidovců a aliance Pro jižní Čechy, kterou tvoří TOP 09, Starostové a nezávislí (STAN) a Hnutí občané pro Budějovice (HOPB), byla v jihočeském zastupitelstvu navzdory nejtěsnější možné většině závislá na hlasech komunistů. „To zásadně odmítám. Koalice má osmadvacet hlasů. To je většina,“ řekl Bartošek v rozhovoru pro INFO.CZ. Na otázku, proč lidovci upřednostnili spojenectví s ČSSD před vznikem pravicové aliance s hnutím ANO a ODS, pak místopředseda KDU-ČSL odpovídá, že to pro stranu byla volba menšího zla. Podle něj v jižních Čechách bojují prohnilí proti prohnilým.

„V Jihočeském kraji mezi sebou dlouhodobě bojují prohnilí proti prohnilým. Věříme, že po provedení veškerých nemocničních auditů se nám s ČSSD podaří nastavit transparentní a férovou politiku, která bude ku prospěchu především Jihočechů,“ vysvětlil Bartošek pro INFO.CZ s tím, že by koaliční smlouva mohla být podepsána ještě tento týden v pátek, nejpozději v průběhu příštího týdne. Ke vzniku nové koalice se zástupci všech čtyř subjektů zavázali tento týden v úterý, kdy podepsali memorandum o spolupráci. Podle Bartoška bude nová koalice založená především na transparentním hospodaření.

Příčinou rozpadu původní koalice složené z ČSSD, hnutí ANO a Jihočechů byl spor o krajské nemocnice a především o výši odměn, které kraj vyplácel lidem v jejich představenstvu. Opozici a koaličnímu hnutí ANO se nelíbilo, že předseda představenstva krajské organizace Jihočeské nemocnice Martin Bláha ročně pobírá 7,2 milionu korun.

Sociální demokraté a především jejich exhejtman Jiří Zimola čelili obvinění, že kraj prostřednictvím platu pro Bláhu vyvádí z nemocnic peníze, a zároveň nechává stavět na svém pozemku v Lipně nad Vltavou rekreační dům pro Zimolu a jeho náměstka Jaromíra Slívu (oba ČSSD). Zimola, Slíva i Bláha již v mezičase na své posty rezignovali. Novou koalici povede Zimolova dosavadní náměstkyně Ivana Stráská.

Sociální demokraté mají příští týden na mimořádném zastupitelstvu vysvětlit nejen situaci v jihočeském zdravotnictví, ale také výši odměn pro lidi v dozorčích radách. Svolání mimořádného zastupitelstva přitom požadovaly také strany, které v těchto dnech domlouvají se sociální demokracií koalici na novém půdorysu. Bartošek v tom ale rozpor nevidí. „Spatřuji v tom naopak logiku: sociální demokraté dostanou příležitost své kroky a postoje odůvodnit před celým zastupitelstvem,“ říká. A pokud jde o námitku, že jde o značně riskantní podnik, neboť bude disponovat pouze nejtěsnější většinou, pak dodává, že politika je vždy o hledání kompromisů. „A věřím, že se nám pro prosazování našeho programu a vizí podaří přesvědčit vždy minimálně tuto jistě křehkou většinu.“

Nová koalice je pro lidovce pikantní minimálně ještě v jednom ohledu. ČSSD totiž loni v květnu společně s komunisty využila v jihočeském zastupitelstvu své zákonodárné iniciativy a prosadila, aby kraj poslal do parlamentu návrh novely zákona, která počítá se zdaněním finančních náhrad vyplácených církvím. V zastupitelstvu tomu tehdy předcházela bouřlivá debata, proti byli pochopitelně především právě zástupci lidovců, kromě nich ale také občanští demokraté, TOP 09 a Jihočeši.

Zdůrazňovali přitom, že se nejedná o zákonodárnou iniciativu krajského zastupitelstva, nýbrž levicové koalice a označili ji za předvolební tah. Pro návrh loni hlasovali pouze sociální demokraté a komunisté. Na otázku, co se záměrem nyní bude, Bartošek rezolutně odvětí, že lidovci budou v nové koalici iniciovat stažení tohoto materiálu z jednání Poslanecké sněmovny. „My nikdy nepřistoupíme na populismus návrhu na zdanění vyrovnání státu s církvemi. Je to dost hloupý předvolební trik, copak nějaká obec daní svůj příjem ze státního rozpočtu?,“ uzavírá Bartošek.