Nadaného školáka zmrzačil na židovském hřbitově spadlý náhrobek. Škola mu má vyplatit 9 milionů

Škola v Rousínově má jako náhradu za celoživotní újmu ochrnutému chlapci zaplatit 8,8 mil. Kč, rozhodl vyškovský okresní soud. Na chlapce se při neoficiální exkurzi na židovském hřbitově před šesti lety zřítil náhrobní kámen. Po škole chlapec požadoval 14 milionů korun. Rozhodnutí soudu není pravomocné, strany se mohou proti verdiktu odvolat.

Neštěstí se stalo v roce 2011, kdy učitel školy vzal třídu místo hodiny dějepisu na tamní židovský hřbitov. Ten není volně přístupný a žáci se tam dostali přes přerušený plot. Na tehdy třináctiletého hocha se na hřbitově zřítil několika set kilogramů těžký náhrobek, který skopl jeho spolužák. Přežil jen díky rychlému zásahu lékařů. Nyní devatenáctiletý muž je od té doby odkázán na vozík.

Masakr v Las Vegas: Palbu do davu nepřežilo 20 lidí a další bojují o život. Útočník vypálil stovky ran

Podle soudce některé aktivity u chlapce zůstaly zachovány, poškození není absolutní, z toho důvodu nebyla přiznána plná výše požadovaného odškodného.

„Chlapec byl excelentní žák, všestranně mimořádně sportovně nadaný. Nyní hraje stolní tenis, to je ale pro něj taková znouzectnost, chtěl vyniknout ve fotbale,“ uvedl soudce Petr Doležel.

Matka a otec poškozeného už dříve vysoudili po milionu korun, přes milion korun vyplatila chlapci i pojišťovna. Soud ale částku mohl zvýšit. Soud už také v předchozích letech označil za viníka neštěstí školu. Škola ale vlastní peníze nemá, odškodné, o kterém soud jedná, bude muset jít z rozpočtu města, jakožto jejího zřizovatele.

Učiteli, který je nyní v důchodu, v roce 2012 uložil vyškovský okresní soud trestním příkazem za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti trest odnětí svobody na 12 měsíců s podmínečným odkladem na 15 měsíců. Rodina jeho samotného z ničeho neobviňuje.

SDÍLET
sinfin.digital