Náměstek Hollan přišel o brněnskou dopravu. Žít Brno má na oplátku příslib, že se dotáhne sociální bydlení

ČTK, lup

06. 03. 2018 • 14:21

Náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno) už dál nepovede resort dopravy. Zastupitelstvo ho dnes přidělilo náměstkovi Richardu Mrázkovi (ANO), který má na starosti investice a dopravu řídil i před Hollanem. Hnutí ANO v čele s primátorem Petrem Vokřálem mělo k vedení resortu za Hollana výhrady. Hollanovi zůstane dál kultura a sociální věci.

Na změnách se v pondělí dohodla koalice. Hlasovalo pro ni 31 zastupitelů, jeden byl proti a tři se zdrželi. Hollan se změnou souhlasil, podle něj by nemělo smysl rozbít pár měsíců před volbami koalici. Na části projektů v dopravě se Žít Brno bude nadále podílet. Týkat se budou cyklodopravy, pěších, rekonstrukcí ulic a MHD.

Žít Brno výměnou za dopravu získalo větší garanci pro dotažení projektů sociálního bydlení vedoucích k ukončování bezdomovectví, které za svého působení zavedlo. V případě rozpadu koalice by mohly být v ohrožení. Město například dalo 50 bytů sociálně slabým rodinám s dětmi, za což dostalo i evropské ocenění. Další projekty mají lidem pomoct najít si práci, udržet bydlení a stabilizovat rodinu. Podle Hollana se z těchto sociálních projektů Žít Brno stane oficiální politika města a vznikne akční plán, který by měl projekty udržet i po volbách bez ohledu na to, jaká koalice vznikne.

Kromě toho vznikne kancelář participace. Bude mít na starosti participativní rozpočet. Lidé díky projektu mohou letos už druhým rokem ovlivnit, do čeho bude město investovat.

Vokřál vyzval Hollana, aby se dopravy vzdal, na konci února na facebooku. Podle něj některé věci trvaly dlouho. Vyostřily se tím už tak napjaté vztahy v koalici. Výtky měl především k rezidentnímu parkování, které město začne testovat v létě.

SDÍLET