Návštěva Hradu je jen pro trpělivé. Ve frontě můžete stát i hodinu a doufat, že vás nesrazí auto

Tereza Engelová

23. 04. 2017 • 13:00

Desítky minut až hodinové čekání ve frontě  - na to se musí připravit každý, kdo chce navštívit Pražský hrad. Všichni návštěvníci, ať už Češi nebo cizinci, musí projít bezpečnostní kontrolou. Především v dopoledních hodinách, kdy k nejvyhledávanější pražské pamětihodnosti přijíždějí zájezdy zahraničních turistů, se natahuje fronta ze strany nejvyužívanějšího vstupu u tramvajové zastávky Pražský hrad, na desítky metrů. Dá se předpokládat, že v plné turistické sezóně se situace ještě zhorší.

Dát k nahlédnutí batoh kabelku nebo batoh, vyndat mince a klíče z kapes, projít skenerem. Návštěva Pražského hradu začíná podobně jako odbavení na letišti. Frontu dlouhou desítky metrů pozoruje postarší pár. Manželé z Brna se těšili se na romantickou procházku po Hradě, ze které, ale nic nebude. „To rozhodně nebudeme stát, ani náhodou. Otáčíme to a jedeme domů.“ Na památku si alespoň udělají fotku s chrámem Sv. Víta za zády.

„Je to dost nuda, už čekáme skoro hodinu, ale co se dá dělat, jestli je to kvůli terorismu,“ reaguje na dotaz INFO.cz mladý pár z Brazílie. Podobné kontroly ze své domoviny prý neznají. „My problémy s teroristickými útoky doma nemáme“. Skupinka turistů ze Spojených států naopak přitaká, že jsou na bezpečnostní opatření u významných budov zvyklí. Čekání ve frontě berou jako fakt. Podobně INFO.CZ odpověděli turisté ze Srbska, Německa, Francie. Kontroly považují v dnešní době za cosi, na co už jsou vlastně „všichni zvyklí“.

Podle českého průvodce, který se svými zákazníky stojí ve frontě den co den, ale ne každý přijímá novou situaci při vstupu na Hrad bezproblémově: „Ta délka fronty se mění. Někdy to jde a jindy se čeká až hodinu, což je především pro starší lidi velmi obtížné. Co ale považuji za skutečné bezpečnostní riziko, je nedostatek prostoru na chodníku. Fronta ho zabere celý a lidé, kteří se chtějí dostat na její konec, musí jít po silnici. Je jen otázkou času, kdy do někoho srazí kolemjedoucí auto,“ naráží český průvodce na problematické zajištění bezpečnosti turistů.

Nemyslel ani na potenciální teroristický útok, ale v době, kdy útočníci čím dál častěji používají k zabíjení náhodných civilních obětí dopravní prostředky, je dlouhá fronta vinoucí se přímo podél silnice bezpečnostně  minimálně diskutabilní. Přímo vybízí k otázce, jestli bezpečnostní opatření, která mají nejslavnější pražskou památku a její návštěvníky chránit, spíše sama nevytváří bezpečnostní riziko. 

SDÍLET