Nebezpečné našlapování prezidentovy SPO. O volební spolupráci jedná i s kontroverzním sympatizantem Ruska

Lucie Štěchová

20. 02. 2017 • 13:50

Předseda Strany práv občanů (SPO) Jan Veleba o víkendu absolvoval „kontaktní schůzku“ s šéfem hnutí Řád národa Josefem Zicklerem. Zickler i SPO o tom informovaly na svých profilech na facebooku. První místopředseda SPO Marian Keremidský i Zickler INFO.CZ potvrdili, že se probírala možná spolupráce pro podzimní parlamentní volby. SPO přitom loví v okrajových vodách – Řád národa je nacionalistická strana „jednoho muže“ se silnými vazbami na Rusko a spornou pověstí.

Úvahy o tom, s kým před nadcházejícími volbami spojit síly, v SPO nabírají na obrátkách. Původně strana chtěla za souhlasného přikyvování svého čestného předsedy Miloše Zemana kandidovat společně se Svobodou a přímou demokracií, v jejímž čele stojí někdejší šéf Úsvitu Tomio Okamura. S tímto hnutím SPO byla v koalici v několika krajích a teď chtěla stejný model oživit na celostátní úrovni. Okamura ale oznámil, že jeho hnutí půjde do voleb samostatně, a SPO se proto začala poohlížet jinde.

První místopředseda Strany práv občanů Marian Keremidský INFO.CZ potvrdil, že strana uvažuje o jiných variantách předvolební spolupráce, přičemž některé vyvolávají nejednu otázku.

V úvahu totiž připadá i spolupráce s hnutím Řád národa, v jehož čele stojí kontroverzní Josef Zickler. Předseda SPO Jan Veleba se s ním o víkendu sešel na „kontaktní schůzce“ ve Velké Bíteši. Zatím bez jasného výsledku a případné dohody, i když sám Zickler INFO.CZ potvrdil, že na stole leželo téma úzké předvolební spolupráce.

„Tématem setkání byla společná kandidátka pro volby do PSP 2017.“

Jak poukázal program think-tanku Evropské hodnoty Kremlin Watch, který se zabývá pro-kremelskou dezinformační kampaní v Česku, strana, kterou otevřeně podpořil prezident Miloš Zeman, zvažuje spolupráci se subjektem, který je podezírán z úzkých kontaktů na ruské podsvětí i oficiální představitele země.

Časopis TÝDEN zhruba před dvěma lety hovořil o šéfovi hnutí Josefu Zicklerovi jako o „vůdci gangu násilníků a exponentovi ruské mafie s dlouhými prsty v politice“. Jak ale upozornil server Faktor S, podařilo se prokázat pouze jeho vazby na některé senátory.

Loni v květnu tentýž server informoval o tom, že Zicklerovo hnutí přeneslo své sídlo do vily v pražské Bubenči, která patří Ruské federaci. „Když přihlédnu k tomu, jaké jsou nájemní podmínky v náš prospěch, tak si tuto smlouvu mohu závidět i sám sobě,“ uvedl tehdy Zickler. „K mému spojenectví s Východem, mohu s nadsázkou uvést, že před necelým rokem mě časopis Týden označil za ‚exponenta ruské mafie‘. Takže nic nového, pouze o několik levelů výše,“ dodal.

Kontakty s lidmi z ambasády nepopřel. „Nemohu tvrdit, že k žádným kontaktům nedošlo. Co mohu ale jednoznačně potvrdit, je to, že postoj Ruské federace k současnému řešení evropské krize je mi blízký. Plně souhlasím se vztahem ruské administrativy k vlasti a jejím občanům. Je mi stokrát bližší než cokoli jiného vnucovaného údajnými spojenci z Evropské unie,“ sdělil Zickler.

 Zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty pro politické záležitosti Jakub Janda označuje Řád národa za „jednoznačně extremistický“ subjekt. „Například se vymezují proti systému politických stran (tedy parlamentní demokracii), což je jedna z obvyklých známek klasického extremismu,“ objasnil Janda.

Vedle „zatím známého napojení na subjekty, které jsou evidentně blízké Ruské federaci“ a toho, co o sobě uskupení samo uvádí, se toho ale o Řádu národa dle Jandy mnoho neví. Protože se ale možná spojí s SPO, které prezident Zeman veřejně vyjádřil podporu a oznámil, že jí bude volit, jedná se o závažné téma.

Spíše než za bezpečnostní riziko, považuje Janda případné spojenectví za politickou hrozbu. Šanci na překročení potřebných pěti procent v parlamentních volbách vzhledem k minulým výsledkům SPO i situaci na krajně pravicové scéně ale Janda nepovažuje za nijak vysokou. K zisku poslaneckých křesel by však dle jeho názoru mohl výrazně napomoci „příliv neznámých peněz“.  

SDÍLET