Nebezpečný vir zasáhl stovky počítačů v Česku. Pojištěný pro podobné případy je jen málokdo

Svět se od konce minulého týdne potýká s mimořádně rozsáhlým hackerským útokem. Vyděrači napadli desetitisíce počítačů a po lidech, firmách a institucích žádají tisícové částky za odblokování souborů. Jedním z opatření, jak se nepříjemnostem bránit, je pravidelně aktualizovat operační systém. Druhým užitečným nástrojem může být speciální pojištění proti kybernetickým útokům. „Předpokládám, že zájem o pojištění se nyní zvýší,“ říká v rozhovoru pro INFO Zdeněk Prchlík, obchodní ředitel pojišťovací společnosti, která jako jediná takovýto produkt na českém trhu nabízí.

„Předpokládám nyní vyšší zájem. Je to vlastně obecným pravidlem, že vždy, když je takovýto útok, tak se u nás firmy více zajímají, jak přesně naše pojištění proti kybernetickým rizikům funguje,“ říká Prchlík. Nyní by mohl být zájem firem umocněný tím, že ke kybernetickému útoku došlo náhle a v masivním měřítku. 

Další masivní kybernetický útok může přijít dneska, varují odborníci

S tím souhlasí i Michal Pilecký, produktový manažer pojišťovací makléřské společnosti Renomia. „V souvislosti s rostoucími případy hackerských útoků a nového nařízení Evropské unie, které bude v platnosti od května příštího roku, vnímáme jednoznačně nárůst poptávky po tomto typu pojištění,“ souhlasí Pilecký. Podle něj pojištění proti kybernetickým hrozbám primárně kryje odpovědnost za ztrátu zákaznických dat z počítačů či informačních systémů – zejména škody související s únikem osobních údajů klientů.

V posledních dnech bylo virem, který zamknul soukromá data a požadoval „výkupné“ za jejich odemknutí, nakaženo přes 200 tisíc počítačů ve 150 zemích. Mezi cíle hackerů spadaly velké mezinárodní společnosti, ale i systém britských nemocnic NHS, škody utrpěly například i dodavatelská služba FedEx, ruské ministerstvo vnitra, francouzská automobilka Renault či německé železnice.

Česká republika byla dotčena jen okrajově, podle společnosti Avast bylo od pátku zasaženo 370 počítačů.

Velké Trumpovo vítězství. Sněmovna po tvrdém boji schválila zrušení Obamova zdravotního pojištění

„Naše pojistka kryje případné výkupné, ale i ztráty kvůli přerušení provozu,“ říká Marko Antič, který ve své práci za sekci kybernetického pojištění zodpovídá. Antič dodává, že zatím se žádný klient s žádostí o náhradu škody neozval. 

SDÍLET
sinfin.digital