Nebyl srozumitelný. Sobotka vysvětlil, proč odvolal Dienstbiera

Jiřího Dienstbiera (ČSSD) se jeho stranický šéf a premiér Bohuslav Sobotka rozhodl odvolat z funkce ministra, protože jeho politika v oblasti lidských práv byla nesrozumitelná většině voličů sociální demokracie. Sobotka to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Budoucí ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka (ČSSD) má podle něj o tématu komunikovat jednodušeji.

"Já mám sice lidsky rád Jiřího Dienstbiera, ale problém byl ve srozumitelnosti jeho politiky vůči většině našich voličů. A tady si myslím, že potřebujeme jednodušší a srozumitelnější komunikaci i v té oblasti lidských práv, protože v legislativě už se věcí mnoho dělat nebude," uvedl Sobotka.

V pátek řekl, že Dienstbierův nástupce by se měl například zabývat otázkou zaměstnanosti v sociálně vyloučených lokalitách. Jako dlouhodobý člen ústavněprávního výboru Sněmovny má pak Chvojka podle Sobotky vládě pomoct ve finiši s legislativními předlohami koalice.

Změna v čele ministerstva zdravotnictví, kdy Svatopluka Němečka nahradí ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík (oba ČSSD), má podle premiéra pomoct ČSSD před volbami zdůraznit priority, které ve zdravotnictví má. Zopakoval, že v křesle ministra zdravotnictví zasedne po řadě lékařů ekonom specializovaný na hospodaření resortu.

"Prezident není ten, kdo by měl navrhovat změny ve vládě, nejsme v prezidentském systému."

Návrhy na obměnu kabinetu odvezl dnes Sobotka prezidentovi Miloši Zemanovi do Lán. V souvislosti s kauzou kolem setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou Zeman volá po konci Daniela Hermana (KDU-ČSL) ve funkci ministra kultury.  "Prezident není ten, kdo by měl navrhovat změny ve vládě, nejsme v prezidentském systému," řekl k jeho požadavku Sobotka. Poznamenal současně, že Herman ale nepodává na ministerstvu "oslnivé výsledky".

S Hermanem bude Sobotka jednat jako se všemi členy kabinetu v rámci bilančních pohovorů. Na konci těchto schůzek chce Sobotka s šéfy koaličních stran hovořit o možných změnách v kabinetu. Nechce ale překračovat koaliční dohodu, která dává právo výběru ministrů šéfům vládních stran.

SDÍLET
sinfin.digital