Nebyl srozumitelný. Sobotka vysvětlil, proč odvolal Dienstbiera

ČTK

Jiřího Dienstbiera (ČSSD) se jeho stranický šéf a premiér Bohuslav Sobotka rozhodl odvolat z funkce ministra, protože jeho politika v oblasti lidských práv byla nesrozumitelná většině voličů sociální demokracie. Sobotka to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Budoucí ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka (ČSSD) má podle něj o tématu komunikovat jednodušeji.

"Já mám sice lidsky rád Jiřího Dienstbiera, ale problém byl ve srozumitelnosti jeho politiky vůči většině našich voličů. A tady si myslím, že potřebujeme jednodušší a srozumitelnější komunikaci i v té oblasti lidských práv, protože v legislativě už se věcí mnoho dělat nebude," uvedl Sobotka.

V pátek řekl, že Dienstbierův nástupce by se měl například zabývat otázkou zaměstnanosti v sociálně vyloučených lokalitách. Jako dlouhodobý člen ústavněprávního výboru Sněmovny má pak Chvojka podle Sobotky vládě pomoct ve finiši s legislativními předlohami koalice.

Změna v čele ministerstva zdravotnictví, kdy Svatopluka Němečka nahradí ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík (oba ČSSD), má podle premiéra pomoct ČSSD před volbami zdůraznit priority, které ve zdravotnictví má. Zopakoval, že v křesle ministra zdravotnictví zasedne po řadě lékařů ekonom specializovaný na hospodaření resortu.

sinfin.digital