Nejen Sobotkovo "ojebat". Slovníček evropských politiků před volbami hrubne

Rok 2017 se po celé Evropě nese ve znamení voleb. Přináší to už první praktické dopady. Slovníček evropských politiků citelně zhrubl. Kvůli boji o přízeň voličů se k ostrým výrazům nepřiklání jen český premiér a jeho ministři. Výraznou změnu rétoriky zažívá i Nizozemsko. Tamní premiér Mark Rutte se snaží čím dál více přiblížit svému konkurentovi z krajně pravicové Strany pro svobodu Geertu Wildersovi.

Wildersova strana zatím opanuje v průzkumech první příčky. Premiér Rutte, jehož konzervativně-liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii následuje hned za ní, se tak staví do role jeho hlavního oponenta. Nizozemská politika zvyklá na klidnou a opatrnou rétoriku se dnes na pozadí boje o voliče výrazně mění.

„Chovejte se normálně, nebo odejděte.“ Nizozemský premiér před volbami přitvrdil vůči migrantům

Nejvýrazněji je to vidět, pokud se řeč stočí na jedno z hlavních témat volební kampaně, kterým je imigrace, především ta z muslimských zemí. Před několika dny se Rutte dočkal kritiky, že se přibližuje Wildersovi, když ve svém článku pro nizozemské noviny napsal, že je podle něj důležité bojovat proti těm, kteří se nechtějí integrovat. „Rozumím lidem, kteří si myslí: pokud odmítáte naši zemi, budu radši, když odejdete. Mám ten stejný pocit. Chovejte se normálně, nebo odejděte,“ vyjádřil se politik na adresu migrantů.

Jak připomíná server Politico.com, nejde ale zdaleka o jediné podobné vyjádření. Psal se rok 2014 a Wilders položil davu svých fanoušků otázku, zda chtějí v Nizozemsku více Marokánců. „Méně, méně, méně,“ skandovali lidé v odpověď. Wilderse jeho výrok dovedl až k soudu kvůli nenávistnému vyjádření. Wilders obvinění tenkrát využil a udělal ze sebe obhájce svobody slova a oběť politicky motivovaného procesu. Soud ho odsoudil za podněcování diskriminace a pobuřování. Odešel ale bez trestu.

Premiér Rutte se pak jeho stylu velmi přiblížil, když odstartoval politickou sezónu televizním rozhovorem, ve kterém prohlásil, že nepřizpůsobivá mládež s tureckými kořeny by měla „odprejsknout“ do Turecka. „Každý hned věděl, že to je Wildersův styl. Jde téměř o dialekt, trochu archaické slovo,“ řekl pro Politico.com profesor historie na univerzitě v Leidenu Henk te Velde. „To, že mainstreamové strany kopírují Wildersovu rétoriku, je novinka,“ dodal. Podle te Veldeho by si ale Rutte mohl výrazně uškodit. „Lidé řeknou: kdo je opravdový Rutte a co si doopravdy myslí?“ upozorňuje profesor. „Podporuje dojem, že nemá vlastní názory a že mu nelze důvěřovat, protože se každý den mění,“ domnívá se te Velde.

„Ojebal český stát,“ napsal premiér o Babišovi. Kvůli dluhopisům Agrofertu jsou na nože

„Politickou korektnost“ se rozhodl odhodit i jindy projevem slušný český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Před pár dny se ostře obul do svého hlavního konkurenta v podzimních volbách Andreje Babiše (ANO). Politik známý svým klidným vystupováním, za které si od některých svých oponentů uvnitř sociální demokracie vysloužil kritiku, ve facebookovém příspěvku použil na Babišovu adresu poměrně ostrá slova: ojebat český stát.

Ojeb je jeho druhé jméno

Předsedu strany brání i jeho straník a ministr pro lidská práva Jan Chvojka. Dnes v České televizi řekl, že druhé jméno ministra financí je „ojeb“. Chvojka tvrdil, že Andrej Babiš mluví slovensky, sprostě nebo sprostě slovensky, když se rozzlobí.

Otázkou je, zda náhlá ostrá rétorika bude na voliče fungovat, a nebo se Sobotka dočká stejné kritiky jako jeho nizozemský protějšek. Jasné je zatím to, že sociální sítě se nad Sobotkovým slovníčkem baví.

SDÍLET
sinfin.digital