Nejprve byl Pavel Zeman razantní, nakonec ale podlehl tlaku Babišovy vlády

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se vzdal funkce. V brněnském úřadu skončí po více než 10 letech, podle svých slov kvůli tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Jak dobře Zeman exponovaný post zastával? S tím oslovil portál INFO.CZ bývalé ministry spravedlnosti, experty na trestní právo, soudce a státní zástupce.

Pavel Zeman skončí k 30. červnu po více než 10 letech jako český nejvyšší státní zástupce. Jeho rezignaci oznámil po jednání vlády ministr průmyslu Karel Havlíček. „V poslední době pociťuji, že dochází k poměrně vysokému tlaku paní ministryně spravedlnosti na mou osobu. Vždy jsem byl zvyklý odrážet a čelit jim,“ řekl Zeman na svém tiskovém briefingu. To mu údajně bere velkou část sil. „Je to čas, který bych měl věnovat státnímu zastupitelství. Soustava si to nezaslouží a ani já s tím nejsem spokojen,“ dodal Zeman s tím, že chce nadále zůstat „běžným“ státním zástupcem.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová před jeho tiskovkou uvedla, že ji Zemanovo rozhodnutí překvapilo, ale respektuje ho. Ještě minulý týden hovořila v médiích o svém záměru podat na Zemana kárnou žalobu, a to kvůli kauze Vrbětice. Podle zdrojů České justice by vláda do voleb neměla vybrat Zemanova nástupce, řídit úřad tak bude jeho první náměstek Igor Stříž. Ostatně k tomu, aby s výběrem nového nejvyššího státního zástupce Benešová počkala, ministryni spravedlnosti vyzvali například Piráti.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč podle exministra spravedlnosti podlehl Pavel Zeman tlaku Andreje Babiše?
  • A kdo by mohl Zemana na místě Nejvyššího státního zástupce nahradit?
sinfin.digital