Prezentují nás jako záškodnickou organizaci. Nejsme darebáci a vnímáme to jako neúctu k naší práci, říká nový šéf Metrostavu

Novému generálnímu řediteli Metrostavu Jaroslavu Heranovi rozhodně není co závidět. Přestože v jedné z největších českých stavebních firem strávil tři desítky let, do jejího čela se postavil v době koronavirové krize a ve chvíli, kdy ji čeká klíčový soudní rozsudek. Ten se týká devět let staré kauzy a Metrostavu hrozí, že vypadne na dlouho ze hry o velké státní zakázky. „Máme rok 2021 a nepadl ještě ani jeden pravomocný rozsudek. Nikdo nedokáže sečíst škody, které způsobila skutečnost, že celý ten nešťastný příběh se vleče už devět let. Za tu dobu jsme přišli o mnoho příležitostí a i reputačně nás to poškodilo,“ říká Heran v rozhovoru s INFO.CZ.

Jak se vám v nové funkcí líbí?

Dříve jsem v Metrostavu pracoval jako ředitel divize. Dělat generálního ředitele největší stavební firmy v Česku je přeci jenom jiná práce a řádově jiná odpovědnost. Nicméně jsem ve firmě už 30 let, takže si myslím, že vím, co dělám a co mě čeká. 

Metrostav slaví letos 50 let. Jaký si myslíte, že to bude rok?

Padesátku slavíme ve velmi komplikované době a společenský a ekonomický výhled není nikterak slibný. Aktuálně nás jako většinu firem trápí pandemie. Už minulý týden jsme začali masivně testovat spolupracovníky a snažíme se využít každou příležitost, abychom mohli pracovat bez přerušení. Kvůli covidu jsme zatím nemuseli zastavit žádnou stavbu. Nicméně se obáváme, že v příštích letech přijdou ekonomické problémy spojené se zadlužením státu. Očekáváme inflaci, která by mohla zásadně ovlivnit hospodářský výsledek u zakázek zasmluvněných ve stabilnějších obdobích.  

Nemyslíte si, že je to příliš pesimistický výhled? Země, kde covid překonali, vykazují masivní ekonomický růst. 

Předně si nemyslím, že covid již někde definitivně překonali. Ve stavebnictví období recese dobře známe a umíme s nimi pracovat. Těžkou dobu jsme vždycky přežili a přežijeme. Jsem ovšem realista a nadcházející problémy vnímám v celé jejich šíři, přestože věřím, že si s nimi poradíme.

Na domácím trhu je nedostatek velkých podzemních staveb. Po tunelu Blanka už nepřišlo nic podobně velkého.

sinfin.digital