„Nejsou to teroristé“. Diplomacie žehlí případ Čechů vězněných v Turecku

Ministerstvo zahraničí se dvojice Čechů zastalo a vyvrací podezření tureckých úřadů. Obvinění vznesená proti páru jsou ale podle diplomatů závažná. 

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas jsou podle ministerstva obviněni ze závažných trestných činů podle tureckého práva, konkrétně z členství v ozbrojené teroristické organizaci.

„Podle dostupných informací ministerstva zahraničních věcí nebylo účelem cesty této dvojice do Sýrie účast na teroristické činnosti.“

Hodnocení činnosti Čechů česká diplomacie v pondělí předala tureckému velvyslanci v ČR a turecké straně ho poskytne i Zaorálek při návštěvě Turecka 13. prosince.

Konzulární pomoc pro zadržené Čechy podle MZV spočívá ve zprostředkování kontaktu s příbuznými, zajištění spojení s českými konzulárními úředníky v Turecku a jejich případných návštěvách zadržených ve vazbě. Konzulární úředníci také zadrženým doporučí vhodného advokáta, případné se budou účastnit soudních líčení.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že nedisponuje informacemi, podle kterých by mohlo být jednání zadržené dvojice trestné jako „teroristický útok“ podle českého práva. Upozornilo ale zároveň, že Turecko považuje milice syrských Kurdů YPG, ke kterým se zadržení Češi veřejně hlásí na sociálních sítích, za pobočku turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku i všemi státy Evropské unie řazená k teroristickým skupinám.

Oběma zadrženým Čechům hrozí vysoké tresty. Diplomacie usiluje o jejich vyhoštění do Česka.

SDÍLET
sinfin.digital