Největší slabina Babiše? Jeho vztah ke koaličním partnerům. Chce je zničit, varuje Dvořáková

Podle renomované politoložky Vladimíry Dvořákové není největší slabinou Andreje Babiše jeho minulost nebo současné trestní stíhání, nýbrž to, jak přistupuje ke koaličním partnerům. „Vztahy v koalici nejsou nikdy jednoduché, je zde složitý vztah spolupráce a konkurence, ale Babiš k tomu přistupuje jako ve firmě: jeho cílem je zlikvidovat konkurenci,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Dvořáková. Příčiny jeho expanze přitom spatřuje ve zkušenosti s předchozím vládnutím. Lidé podle ní přestali věřit, že je možné vybudovat funkční a nezkorumpovaný stát. „A Babiš jim ho slíbil,“ vysvětluje s tím, že už ani ten primitivní antikomunismus nezabírá. „Lidé tak nějak vědí, že se tady vždycky čtyři roky kradlo a před volbami se tak akorát strašilo návratem komunistů k moci.“

Kde spatřujete základní příčiny naší současné situace?

Andrej Babiš není příčinou politické krize, nýbrž jejím produktem. Ani chování prezidenta není něčím nahodilým. Pokud chceme pochopit, co se tady děje, musíme se aspoň rámcově vrátit k celému polistopadovému vývoji. S trochou míry zjednodušení můžeme vývoj po pádu komunismu rozdělit na tři základní etapy. První fáze – budování kapitalismu bez kapitalistů a kapitálu – se soustředila na privatizaci, bez nastavení kontrolních mechanismů, bez budování (právního) státu a bez vytváření profesionálního nepolitického státního aparátu.

Politika vyžadovala finanční prostředky. Ty díky privatizaci byly na dosah, prostřednictvím politicky kontrolované státní správy (či nově vzniklých „agentur“ a „outsourcingu“) k nim byl přístup skoro bez rizika a navíc se tak politici podíleli na vytváření skupiny vlivných ekonomických hráčů. První fáze vývoje tak propojila politiku, byznys a státní správu, nezřídka v napojení i na organizovaný zločin (topné oleje, Krejčíř, Mrázek).

Zimola: Chci od Babiše písemně, že nás nepodvede. A věřím, že Sobotka nevyvolá rebelii

sinfin.digital