Několikrát utekl, jako odsouzený vrah dostal od Zemana milost. Dnes je to rok od propuštění Kajínka

ČTK, nek

23. 05. 2018 • 10:30

Před rokem 23. května 2017 byl po milosti prezidenta Miloše Zemana propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou na svobodu dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek. V roce 1998 byl odsouzen za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus o vraždu k doživotnímu trestu odnětí svobody. Z vězení se mu podařilo několikrát uprchnout. Jeho případ se stal všeobecně známým, byl podle něho natočen film Kajínek. Ve vězení strávil 23 let.

Kajínek se narodil 11. ledna 1961 v Prachovicích na Chrudimsku, střety se zákonem měl pro majetkovou trestnou činnost již od roku 1974. Ve vězení se ocitl poprvé v roce 1982 za krádeže v rekreačních chatách. O tři roky později stanul před soudem znovu - kromě bytových krádeží měl na svědomí nedovolené ozbrojování a útok na veřejného činitele.

Za majetkovou trestnou činnost byl odsouzen v roce 1991, a to za ozbrojenou loupež, při níž policistům ukradl vůz. Za to dostal jako recidivista 11 let. Za vzorné chování mu v roce 1993 byl na tři dny přerušen trest. Do věznice se ale už nevrátil a o čtyři měsíce později, v květnu 1993, podle soudu spáchal nájemnou vraždu v Plzni.

 Doživotí mu uložil Krajský soud v Plzni v červnu 1998 kvůli dvojnásobné nájemné vraždě podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory a pokus o další vraždu. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii vinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. Ačkoliv se v médiích několikrát objevily informace o nových důkazech, údajně zpochybňujících Kajínkovu vinu, byl verdikt opakovaně potvrzen několika soudy. V srpnu 2016 Ústavní soud opět odmítl Kajínkovu stížnost, vězeň se domáhal obnovy řízení.

Kajínek byl umístěn do přísně střežené věznice Mírov na Šumpersku. Koncem října 2000 přeřezal zřejmě diamantovou strunou mříže své cely a po svázaných prostěradlech se spustil za zdi káznice. Zastavit ho nedokázala ani střelba ostrahy. Po Kajínkovi pátraly tisíce policistů po celé ČR, zadržel jej 8. prosince 2000 Útvar rychlého nasazení v bytě na pražském sídlišti Velká Ohrada. V roce 2010 měl premiéru film natočený na motivy jeho příběhu.

V roce 2013 Zeman řekl, že je pro obnovu Kajínkova procesu, amnestii by mu však nedal. Loni v dubnu prezident uvedl, že vážně uvažuje o udělení milosti. Kajínek je podle něj ve vězení dlouho a existují důvodné pochybnosti o jeho skutečné vině.

SDÍLET

Billboard-bottom-1