Němci Čechům prodávají nekvalitní přebytky, stěžují si v Bruselu čeští zemědělci a brání Babiše

HalfPageAd-1

urm

05. 03. 2020 • 22:15

Napětí kolem mise europoslanců, kteří v Česku „vyšetřovali“ střet zájmů premiéra Andreje Babiše, roste. Agrární komora, tedy největší sdružení soukromých zemědělců, poslala šéfovi Evropského parlamentu a šéfce Evropské komise dopis, v němž si stěžuje na chování předsedkyně rozpočtového výboru a šéfky mise Moniky Hohlmeierové.

Mobile-rectangle-3

„Hohlmeier se totiž nesetkala se všemi zástupci zemědělské veřejnosti, ale pouze s Asociací soukromého zemědělství ČR (na což má samozřejmě plné právo, pokud by se setkala i s dalšími organizacemi), přičemž si z této schůzky odnesla nepravdivou informaci, že české zemědělství dělí na soukromé zemědělce, kteří jsou utlačováni druhou stranou spektra, tedy velkými holdingy a jejich akcionáři. Nic mezi tím nejspíš podle paní Hohlmeier neexistuje,“ píše do Bruselu šéf komory Zdeněk Jandejsek.

Podle něj Agrární komora sdružuje farmáře, kteří v Česku podnikají na 70 procentech zemědělské půdy. V případě Asociace soukromého zemědělství je to 10 procent. Jandejsek jde ale ve své kritice dál. Hohlmeierová podle něj lže.

„Problematická není jen názorová a politická nestrannost paní europoslankyně, ale také nepravdivá tvrzení, která o tuzemském zemědělství uvádí. V rozhovoru například uvedla, že v ČR jsou více podporovaní větší zemědělci než ti menší, a že u nás převládá průmyslové zemědělství. Ve skutečnosti je tomu naopak,“ uvádí šéf komory.

Ze sporu mezi Babišem a europoslanci se postupně stává i spor mezi Německem a Českem. Jandejsek totiž nekritizuje Hohlmeierovou jen jako zástupkyni Evropského parlamentu, ale také jako zástupkyni německého zemědělství. To je podle Agrární komory mnohem „průmyslovější“ než zemědělství české. „Co se týče průmyslového zemědělství, měla by paní poslankyně začít s kritikou a nápravou raději doma v Německu a v dalších západních zemí. Německo totiž vykazuje až dvojnásobnou spotřebu průmyslových hnojiv a pesticidů na hektar v porovnání s Českou republikou,“ píše v dopise.

Komora pak vyloženě útočí na Německo, když tvrdí, že na českém trhu končí německé přebytky nevalné kvality. „Zatímco v České republice po vstupu do EU zemědělská produkce vytrvale klesá, v Německu je tomu i s využitím tuzemského trhu jako odbytiště pro přebytkové zboží, které je navíc českým zákazníkům připravováno z horších surovin (tzv. dvojí kvalita), přesně naopak,“ říká Jandejsek a žádá po Hohlmeierové omluvu. 

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1