Německé úřady vydaly do Česka exsenátora Nováka. Figuruje v dotační kauze

Německé úřady předaly do rukou těch českých bývalého senátora Alexandra Nováka. Stalo se tak po deseti měsících, které bývalý politik strávil v německé vazbě. Novák, který má německé občanství, je jednou z postav obří dotační kauzy na severu Čech a čelí obvinění z manipulace s dotacemi. Novák podle státního zástupce poskytl dostatečné záruky pro své propuštění a bude stíhaný na svobodě.

Německá policie Nováka zadržela loni 24. prosince na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a od té doby se místní úřady jeho případem zabývaly. Protože odmítl zjednodušené řízení, čekalo se na rozhodnutí vrchního zemského soud ve Frankfurtu, který měl posoudit přípustnost jeho vydání do Česka.

Fištejn: Bojím se, že Zeman vyhraje. Po volbách udělá cokoliv, znovu hrozí ruská „bratrská pomoc“

Dříve než tento soud rozhodl, ale Novák změnil svůj postoj a vyjádřil souhlas se zjednodušeným řízením, díky čemuž mohl být vydán. „Stíhaný byl 25. 10. 2017 předán českým úřadům,“ sdělila ČTK mluvčí soudu.

Obvinění bývalého senátora se týká manipulací v rámci Regionálního operačního programu Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu jsou obviněni politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Dnes jedenašedesátiletý muž byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.

Akce rozzlobeného muže: Europoslanec ANO jde do boje proti Okamurovi a Zemanovi, zatím je ale sám

SDÍLET
sinfin.digital