Nemocnice ušetří až čtvrtinu provozních nákladů s otevřenou architekturou EcoStruxure

Prezentace klienta

Nemocnice patří mezi nejsložitější stavby kritické infrastruktury. Se stárnutím populace a jejím nárůstem obecně budou nemocnice čím dál častěji čelit výzvám v podobě zvýšených nároků na péči a zajištění maximální bezpečnosti a spokojenosti pacientů i zdravotnického personálu. To znamená i značnou finanční zátěž. V České republice tvoří náklady na zdravotní péči téměř 10 procent HDP a toto číslo se každý rok zvyšuje. Aby mohli nemocnice poskytovat širokou škálu služeb ve vysoce regulovaném prostředí, potřebují chytré a udržitelné řešení. Tím je systémová architektura EcoStruxure od společnosti Schneider Electric.

„V zahraničí už nemocnice přechází na model celkového řízení, kdy je celý provoz digitalizovaný a snadno ovladatelný díky čidlům a nástrojům ve všech částech budovy od lůžkových oddělení přes kantýnu až po operační sál. Moderní systém přístrojů v zázemí nemocnice neustále vyhodnocuje proud dat a včas upozorní na možné problémy, které je následně možné řešit s předstihem. Zároveň je zaručena dokonalá konektivita,“ říká Milan Malušek ze společnosti Schneider Electric.

Ochrana citlivých dat

Moderní nemocnice musí přikročit k digitalizaci: ve zdravotnictví se pracuje s čím dál větším množství dat, komunikace s pacienty často přechází na elektronickou formu a peníze ušetřené díky úspornému provozu lze věnovat na nákup nových přístrojů či péči o pacienty. V podobě počítačových souborů existují i výsledky vyšetření, vedení zásob léků, rozvrhy směn a operací či evidence a informace o zdravotním stavu pacientů. To s sebou nese zvýšené nároky na ochranu dat. „Jen letos se obětí hackerského útoku staly přinejmenším čtyři velké české nemocnice. V některých případech byl jejich provoz do značné míry ochromen, což by například v současné situaci, kdy systém zahlcuje péče o covid-19 pozitivní pacienty, mohlo vést k tragédii. Klíčem je adaptovat taková technická řešení, aby byla data dokonale chráněna a provoz nemocnice nebyl ohrožen,“ doplňuje David Zika, šéf divize Secure Power ve společnosti Schneider Electric. 

Stoprocentní kontinuita a spolehlivost provozu

Nejen útok hackerů, ale i přírodní neštěstí, zločin či chyba zaměstnance mohou vést k totálnímu blackoutu, tedy dlouhodobému nenadálému výpadku elektrické energie. A to v případě nemocnice znamená ohrožení na životech pacientů. Prostředí EcoStruxure je pro nemocnici zárukou, že neselžou přístroje nezbytné k její existenci, ať už se jedná o podporu dýchání, operační přístroje, datové centrum či například topení. „Důležité je zapojit do systému záložní zdroj, který v případě energetické krize okamžitě a automaticky naskočí a zajistí fungování nemocnice a klíčové části provozu tak mohou běžet bez omezení,“ vysvětluje Zika. Díky včasnému upozornění na vzniklé závady se mimo jiné snižuje i riziko požáru, které je jednou z nejčastějších příčin výpadků v nemocnicích.

sinfin.digital