Neplatíte alimenty na svého vysokoškoláka? Nově kvůli tomu můžete přijít o řidičák

Dneškem se do praxe promítá novela exekučního řádu, která umožní zabavit řidičské oprávnění rodičům, kteří neplatí výživné na své studující dospělé děti. Oproti předchozímu znění, kdy se sankce vztahovala pouze na rodiče nezletilých potomků do 18 let, se tak pravidla podstatně rozšíří. Možný postih se nově týká i rodičů, kteří můžou mylně žít v domnění, že na své dospělé potomky do 26 let věku už dávno nic platit nemusejí.

Návrh na úpravu zákona vyšel původně od poslanců z řad KSČM, ČSSD a hnutí ANO v čele se Zdeňkem Ondráčkem. Ti považovali jeho předchozí podobu za diskriminační a poukazovali i na fakt, že hrozba zabavení řidičského průkazu se ukázala jako účinný nástroj, jak donutit dlužníky, aby platili své dluhy.

Babiš klekne na lidi, bude vládnout s extremisty, nebuďte slepí, říká šéf ODS Petr Fiala

Návrh překladatelů nenarazil prakticky na žádné odpůrce, v diskusi jej podpořil například Martin Plíšek z TOP 09. „Návrh směřuje správným směrem. Zabavování řidičských průkazů se osvědčilo,“ uvedl před časem.

Spolupředkladatelka návrhu Markéta Wernerová z ČSSD zdůraznila, že jde pouze o drobnou legislativní změnu, jež však může usnadnit život mnoha studentům. S jedinou výhradou přišel Jiří Dienstbier (ČSSD), který vyjádřil obavu, že zabavení řidičského průkazu může zkomplikovat situaci lidem, kteří nedisponují prostředky na úhradu alimentů a do práce musí dojíždět autem.

 

 

 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital